Râmnicelu (Buzău): populație și statistici
Râmnicelu are o populație de 5.240 (2026), pe o suprafață de 48,5 km², cu o densitate a populației de 108 loc./km². Se află pe locul 687 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +7,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.240
- 48,5 km²
- 108 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Buzău după populație: Râmnicelu ocupă locul 13 (număr de localități: 87).
Locuințe la 1 000 de locuitori: 269,7 ‰ în Râmnicelu, față de o medie de 494,1 ‰ în județul Buzău și 470,2 ‰ la nivel național.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 8,59 ‰ în Râmnicelu, față de o medie de 2,92 ‰ în județul Buzău și 3,92 ‰ la nivel național.
Râmnicelu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 251).
Râmnicelu în cifre
Unde se află Râmnicelu?
Populația din Râmnicelu în timp
Populația localității Râmnicelu a fost de 4.899 în 2016 și de 5.240 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.081 |
| 2022 | 5.121 |
| 2023 | 5.172 |
| 2024 | 5.181 |
| 2025 | 5.218 |
| 2026 | 5.240 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Buzău pentru „Născuți vii la 1 000 de locuitori”.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.789.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Râmnicu Sărat (populație: 36.406), la 6,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Râmnicelu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Râmnicelu | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,6 ‰ | 15,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.339 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,1 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.121 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 15,3 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 49 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,9 ‰ | 13,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.554 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Râmnicelu | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,61 km | 7,19 km | 7,67 km | pe locul 1.894 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.413 | 213.362 | 10.177.161 | pe locul 1.682 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 269,7 ‰ | 494,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.142 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 60,0 m² | 51,0 m² | 50,3 m² | pe locul 638 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Râmnicelu | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 56,1 ‰ | 43,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 344 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 8,59 ‰ | 2,92 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 52 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Râmnicelu | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 39 ‰ | 205 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.641 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,9% | 2,1% | 2,3% | pe locul 1.803 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Râmnicelu | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 18,7 m³ | 33,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.874 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,63 km | 2,75 km | 4,05 km | pe locul 1.189 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Râmnicelu | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,19 ‰ | 1,59 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.726 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,19 ‰ | 0,47 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.677 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Râmnicelu | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 125 ‰ | 137 ‰ | 91 ‰ | pe locul 618 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,9 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.697 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Râmnicelu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor264 · 40,7%
- Transport și depozitare225 · 34,7%
- Activități administrative și servicii de suport35 · 5,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit24 · 3,7%
- Industria prelucrătoare18 · 2,8%
- Hoteluri și restaurante17 · 2,6%
- Alte activități de servicii15 · 2,3%
- Construcții14 · 2,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor251 · 38,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor229 · 35,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte220 · 34,0%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi28 · 4,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe23 · 3,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi22 · 3,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație17 · 2,6%
- Lucrări speciale de construcții12 · 1,9%
- Alte activități de servicii personale12 · 1,9%
- Construcții de clădiri11 · 1,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Râmnicelu?
Populația localității Râmnicelu este de 5.240 (2026), pe locul 687 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Râmnicelu?
Râmnicelu are o suprafață de 48,5 km², cu o densitate a populației de 108 loc./km².
Populația din Râmnicelu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Râmnicelu a trecut de la 4.899 la 5.240, adică o variație de +7,0%.
Unde se află Râmnicelu?
Râmnicelu se află în județul Buzău. Latitudine 45,358, longitudine 27,139.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Râmnicelu?
În Râmnicelu, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 269,7 ‰ (2025), pe locul 3.142 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Râmnicelu?
În Râmnicelu, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 8,59 ‰ (2026), pe locul 52 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Care localități se învecinează cu Râmnicelu?
Cele mai apropiate de Râmnicelu sunt: Râmnicu Sărat (6,6 km), Puiești (7,6 km), Ziduri (7,7 km), Valea Râmnicului (8,8 km), Boldu (9,2 km).