Valea Lupului: populație și statistici
Valea Lupului are o populație de 18.689 (2026), pe o suprafață de 10,6 km², cu o densitate a populației de 1.756 loc./km². Se află pe locul 117 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +188,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 18.689
- 10,6 km²
- 1.756 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Iași după populație: Valea Lupului ocupă locul 5 (număr de localități: 98).
Decese la 1 000 de locuitori: 3,3 ‰ în Valea Lupului, față de o medie de 8,5 ‰ în județul Iași și 11,1 ‰ la nivel național.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 7,65 ‰ în Valea Lupului, față de o medie de 3,19 ‰ în județul Iași și 3,92 ‰ la nivel național.
Valea Lupului: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 720).
Valea Lupului în cifre
Unde se află Valea Lupului?
Populația din Valea Lupului în timp
Populația localității Valea Lupului a fost de 6.473 în 2016 și de 18.689 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 11.612 |
| 2022 | 12.839 |
| 2023 | 14.439 |
| 2024 | 16.120 |
| 2025 | 17.565 |
| 2026 | 18.689 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Iași pentru „Evoluția populației în 10 ani”.
- Locul 1 în județul Iași pentru „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 1.490.
- Densitatea populației sale este de 19,3 ori media națională.
Toți indicatorii pentru Valea Lupului
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Valea Lupului | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 74,2 ‰ | 25,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 28 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 26,3 ‰ | 30,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 185 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 14,8 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 58 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 3,3 ‰ | 8,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.162 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Valea Lupului | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 1,84 km | 3,80 km | 7,67 km | pe locul 2.627 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 5,89 ‰ | 2,21 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 193 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 7.380 | 417.276 | 10.177.161 | pe locul 140 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 394,9 ‰ | 423,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.716 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 63,2 m² | 48,4 m² | 50,3 m² | pe locul 423 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 5,94 ‰ | 3,34 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 154 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Valea Lupului | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 4,21 km | 3,45 km | 6,17 km | pe locul 718 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 384 m³ | 7.241 m³ | 325.688 m³ | pe locul 281 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Valea Lupului | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 90,2 ‰ | 46,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 88 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 7,65 ‰ | 3,19 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 76 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Valea Lupului | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 96 ‰ | 189 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.078 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,3% | 1,5% | 2,3% | pe locul 3.029 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Valea Lupului | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,6 înnoptări | 1,0 | 0,4 | pe locul 464 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 325 ‰ | 576 ‰ | 200 ‰ | pe locul 494 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 10,0 ‰ | 8,0 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 760 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Valea Lupului | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 51,4 m³ | 30,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 386 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,34 km | 2,19 km | 4,05 km | pe locul 1.249 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Valea Lupului | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 5,12 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.339 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,21 ‰ | 0,59 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.629 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,21 ‰ | 1,35 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.957 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Valea Lupului | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 114 ‰ | 187 ‰ | 91 ‰ | pe locul 846 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,1 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 3.061 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Valea Lupului
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor908 · 17,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice661 · 12,6%
- Activități administrative și servicii de suport585 · 11,1%
- Informații și comunicații423 · 8,1%
- Construcții384 · 7,3%
- Transport și depozitare384 · 7,3%
- Tranzacții imobiliare357 · 6,8%
- Industria prelucrătoare347 · 6,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor720 · 13,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor579 · 11,0%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice358 · 6,8%
- Tranzacții imobiliare357 · 6,8%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management352 · 6,7%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi344 · 6,5%
- Lucrări speciale de construcții338 · 6,4%
- Activități de programare informatică, consultanță și alte activități conexe300 · 5,7%
- Activități de servicii informatice290 · 5,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte270 · 5,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Valea Lupului?
Populația localității Valea Lupului este de 18.689 (2026), pe locul 117 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Valea Lupului?
Valea Lupului are o suprafață de 10,6 km², cu o densitate a populației de 1.756 loc./km².
Populația din Valea Lupului crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Valea Lupului a trecut de la 6.473 la 18.689, adică o variație de +188,7%.
Unde se află Valea Lupului?
Valea Lupului se află în județul Iași. Latitudine 47,195, longitudine 27,490.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Valea Lupului?
În Valea Lupului, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 3,3 ‰ (2025), pe locul 3.162 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Valea Lupului?
În Valea Lupului, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 7,65 ‰ (2026), pe locul 76 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Care localități se învecinează cu Valea Lupului?
Cele mai apropiate de Valea Lupului sunt: Lețcani (5,3 km), Miroslava (5,5 km), Rediu (6,0 km), Popricani (8,1 km), Iași (8,3 km).