Valea Sării: populație și statistici
Valea Sării are o populație de 1.867 (2026), pe o suprafață de 53,8 km², cu o densitate a populației de 34,7 loc./km². Se află pe locul 2.459 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.867
- 53,8 km²
- 35 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vrancea după populație: Valea Sării ocupă locul 58 (număr de localități: 73).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 55 ‰ în Valea Sării, față de o medie de 131 ‰ în județul Vrancea și 163 ‰ la nivel național.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 4,82 ‰ în Valea Sării, față de o medie de 2,31 ‰ în județul Vrancea și 3,92 ‰ la nivel național.
Valea Sării: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 25).
Valea Sării în cifre
Unde se află Valea Sării?
Populația din Valea Sării în timp
Populația localității Valea Sării a fost de 1.986 în 2016 și de 1.867 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.945 |
| 2022 | 1.903 |
| 2023 | 1.907 |
| 2024 | 1.903 |
| 2025 | 1.890 |
| 2026 | 1.867 |
Știați că?
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.536.
- Densitatea populației sale este de 2,6 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Vrâncioaia, la 5,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Tulnici (populație: 4.014), la 9,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru Valea Sării
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Valea Sării | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,5 ‰ | 16,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.710 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,4 ‰ | 19,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 656 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,4 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.332 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,3 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.775 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Valea Sării | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuințe existente (2025) | 963 | 164.863 | 10.177.161 | pe locul 2.511 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 515,8 ‰ | 450,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.252 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 62,9 m² | 52,7 m² | 50,3 m² | pe locul 437 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Valea Sării | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 32,7 ‰ | 37,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.331 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,82 ‰ | 2,31 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 310 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Valea Sării | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 44 ‰ | 167 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.455 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,9% | 1,0% | 2,3% | pe locul 2.534 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Valea Sării | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,54 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.342 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,54 ‰ | 0,40 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 980 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Valea Sării | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 55 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.876 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,4 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 722 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Valea Sării
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor36 · 26,5%
- Industria prelucrătoare17 · 12,5%
- Transport și depozitare16 · 11,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit15 · 11,0%
- Construcții15 · 11,0%
- Activități administrative și servicii de suport8 · 5,9%
- Hoteluri și restaurante7 · 5,1%
- Alte activități de servicii7 · 5,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor25 · 18,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor22 · 16,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi15 · 11,0%
- Silvicultură și exploatare forestieră13 · 9,6%
- Lucrări speciale de construcții13 · 9,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte13 · 9,6%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)12 · 8,8%
- Construcții de clădiri8 · 5,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație5 · 3,7%
- Alte activități de servicii personale5 · 3,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Valea Sării?
Populația localității Valea Sării este de 1.867 (2026), pe locul 2.459 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Valea Sării?
Valea Sării are o suprafață de 53,8 km², cu o densitate a populației de 35 loc./km².
Populația din Valea Sării crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Valea Sării a trecut de la 1.986 la 1.867, adică o variație de −6,0%.
Unde se află Valea Sării?
Valea Sării se află în județul Vrancea. Latitudine 45,883, longitudine 26,783.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Valea Sării?
În Valea Sării, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 55 ‰ (2025), pe locul 2.876 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Valea Sării?
În Valea Sării, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 4,82 ‰ (2026), pe locul 310 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Care localități se învecinează cu Valea Sării?
Cele mai apropiate de Valea Sării sunt: Vrâncioaia (5,1 km), Bârsești (5,4 km), Năruja (5,6 km), Păulești (7,7 km), Nistorești (8,3 km).