Garoafa: populație și statistici
Garoafa are o populație de 4.712 (2026), pe o suprafață de 71,3 km², cu o densitate a populației de 66,1 loc./km². Se află pe locul 834 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.712
- 71,3 km²
- 66 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vrancea după populație: Garoafa ocupă locul 19 (număr de localități: 73).
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: 4.062 ‰ în Garoafa, față de o medie de 376 ‰ în județul Vrancea și 930 ‰ la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,6% în Garoafa, față de o medie de 1,0% în județul Vrancea și 2,0% la nivel național.
Garoafa: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 61).
Garoafa în cifre
Unde se află Garoafa?
Populația din Garoafa în timp
Populația localității Garoafa a fost de 4.786 în 2016 și de 4.712 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.803 |
| 2022 | 4.755 |
| 2023 | 4.757 |
| 2024 | 4.725 |
| 2025 | 4.735 |
| 2026 | 4.712 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Vrancea pentru „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor”.
- Locul 1 în județul Vrancea pentru „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori”.
- „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.990.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Odobești (populație: 9.448), la 7,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Garoafa
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Garoafa | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,8 ‰ | 16,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.219 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,4 ‰ | 19,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.547 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,9 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.073 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,1 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.843 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Garoafa | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,91 ‰ | 1,84 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.014 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.060 | 164.863 | 10.177.161 | pe locul 894 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 437,2 ‰ | 450,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.194 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 45,3 m² | 52,7 m² | 50,3 m² | pe locul 2.189 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,55 ‰ | 2,54 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 481 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Garoafa | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 28,4 ‰ | 37,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.655 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,27 ‰ | 2,31 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.339 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Garoafa | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 55 ‰ | 167 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.036 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,6% | 1,0% | 2,3% | pe locul 2.803 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Garoafa | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 8,0 înnoptări | 0,6 | 0,4 | pe locul 67 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 4.062 ‰ | 376 ‰ | 200 ‰ | pe locul 56 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 59,8 ‰ | 11,9 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 190 din 1.362 |
Sănătate
| Indicator | Garoafa | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,64 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.055 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,64 ‰ | 0,40 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 634 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,21 ‰ | 0,51 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.957 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Garoafa | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 72 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.393 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,1 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.558 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Garoafa
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor85 · 27,1%
- Transport și depozitare51 · 16,2%
- Construcții32 · 10,2%
- Industria prelucrătoare30 · 9,6%
- Activități administrative și servicii de suport25 · 8,0%
- Hoteluri și restaurante18 · 5,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice16 · 5,1%
- Alte activități de servicii14 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor61 · 19,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor48 · 15,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte40 · 12,7%
- Lucrări speciale de construcții29 · 9,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi28 · 8,9%
- Construcții de clădiri21 · 6,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație17 · 5,4%
- Lucrări de geniu civil15 · 4,8%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora14 · 4,5%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi13 · 4,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Garoafa?
Populația localității Garoafa este de 4.712 (2026), pe locul 834 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Garoafa?
Garoafa are o suprafață de 71,3 km², cu o densitate a populației de 66 loc./km².
Populația din Garoafa crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Garoafa a trecut de la 4.786 la 4.712, adică o variație de −1,5%.
Unde se află Garoafa?
Garoafa se află în județul Vrancea. Latitudine 45,783, longitudine 27,200.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Garoafa?
În Garoafa, „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori” se situează la 4.062 ‰ (2025), pe locul 56 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 200 ‰.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Garoafa?
În Garoafa, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,6% (2026), pe locul 2.803 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Garoafa?
Cele mai apropiate de Garoafa sunt: Odobești (7,5 km), Vânători (8,3 km), Focșani (9,4 km), Jariștea (10 km), Câmpineanca (11 km).