Mera: populație și statistici
Mera are o populație de 3.786 (2026), pe o suprafață de 94,4 km², cu o densitate a populației de 40,1 loc./km². Se află pe locul 1.165 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −9,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.786
- 94,4 km²
- 40 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vrancea după populație: Mera ocupă locul 30 (număr de localități: 73).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 66,9 m² în Mera, față de o medie de 52,7 m² în județul Vrancea și 51,1 m² la nivel național.
Medici la 1 000 de locuitori: 0,26 ‰ în Mera, față de o medie de 1,55 ‰ în județul Vrancea și 3,53 ‰ la nivel național.
Mera: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 145).
Mera în cifre
Unde se află Mera?
Populația din Mera în timp
Populația localității Mera a fost de 4.172 în 2016 și de 3.786 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.013 |
| 2022 | 3.973 |
| 2023 | 3.922 |
| 2024 | 3.881 |
| 2025 | 3.855 |
| 2026 | 3.786 |
Știați că?
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 13.221.
- Densitatea populației sale este de 2,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Reghiu, la 4,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Odobești (populație: 9.448), la 14 km distanță.
Toți indicatorii pentru Mera
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Mera | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,6 ‰ | 16,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.723 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 24,0 ‰ | 19,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 336 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,8 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.133 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,4 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.065 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Mera | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,32 ‰ | 1,84 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.374 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.713 | 164.863 | 10.177.161 | pe locul 1.244 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 452,5 ‰ | 450,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.990 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 66,9 m² | 52,7 m² | 50,3 m² | pe locul 257 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,06 ‰ | 2,54 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.103 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Mera | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 51,5 ‰ | 37,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 442 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,64 ‰ | 2,31 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.150 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Mera | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 67 ‰ | 167 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.656 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,0% | 1,0% | 2,3% | pe locul 2.436 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Mera | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 0,6 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 66 ‰ | 376 ‰ | 200 ‰ | pe locul 902 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 4,0 ‰ | 11,9 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.128 din 1.362 |
Sănătate
| Indicator | Mera | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,26 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.575 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,26 ‰ | 0,40 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.489 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Mera | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 92 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.535 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,6 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.202 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Mera
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor162 · 33,2%
- Transport și depozitare148 · 30,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit47 · 9,6%
- Activități administrative și servicii de suport29 · 5,9%
- Industria prelucrătoare26 · 5,3%
- Construcții24 · 4,9%
- Alte activități de servicii22 · 4,5%
- Hoteluri și restaurante8 · 1,6%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte145 · 29,7%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor144 · 29,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor142 · 29,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi132 · 27,0%
- Silvicultură și exploatare forestieră46 · 9,4%
- Lucrări speciale de construcții23 · 4,7%
- Construcții de clădiri20 · 4,1%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi20 · 4,1%
- Alte activități de servicii personale16 · 3,3%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)13 · 2,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Mera?
Populația localității Mera este de 3.786 (2026), pe locul 1.165 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Mera?
Mera are o suprafață de 94,4 km², cu o densitate a populației de 40 loc./km².
Populația din Mera crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Mera a trecut de la 4.172 la 3.786, adică o variație de −9,3%.
Unde se află Mera?
Mera se află în județul Vrancea. Latitudine 45,767, longitudine 26,933.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Mera?
În Mera, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 66,9 m² (2025), pe locul 257 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mera?
În Mera, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,26 ‰ (2024), pe locul 2.575 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Care localități se învecinează cu Mera?
Cele mai apropiate de Mera sunt: Reghiu (4,8 km), Broșteni (8,0 km), Andreiașu de Jos (8,0 km), Jariștea (11 km), Vârteșcoiu (12 km).