Năruja: populație și statistici
Năruja are o populație de 1.861 (2026), pe o suprafață de 32,9 km², cu o densitate a populației de 56,7 loc./km². Se află pe locul 2.462 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −4,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.861
- 32,9 km²
- 57 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vrancea după populație: Năruja ocupă locul 59 (număr de localități: 73).
Decese la 1 000 de locuitori: 6,4 ‰ în Năruja, față de o medie de 11,5 ‰ în județul Vrancea și 11,1 ‰ la nivel național.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 2,15 km în Năruja, față de o medie de 5,63 km în județul Vrancea și 4,84 km la nivel național.
Năruja: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 60).
Năruja în cifre
Unde se află Năruja?
Populația din Năruja în timp
Populația localității Năruja a fost de 1.939 în 2016 și de 1.861 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.909 |
| 2022 | 1.880 |
| 2023 | 1.879 |
| 2024 | 1.859 |
| 2025 | 1.835 |
| 2026 | 1.861 |
Știați că?
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.601.
- Cea mai apropiată localitate este Nistorești, la 5,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Tulnici (populație: 4.014), la 13 km distanță.
Toți indicatorii pentru Năruja
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Năruja | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,6 ‰ | 16,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 605 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,6 ‰ | 19,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.997 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 11,8 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 195 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 6,4 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.080 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Năruja | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 2,15 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 2.585 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,07 ‰ | 1,84 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.567 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 903 | 164.863 | 10.177.161 | pe locul 2.627 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 485,2 ‰ | 450,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.578 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 56,5 m² | 52,7 m² | 50,3 m² | pe locul 904 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,54 ‰ | 2,54 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.521 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Năruja | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 43,5 ‰ | 37,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 711 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,22 ‰ | 2,31 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 806 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Năruja | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 53 ‰ | 167 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.111 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,7% | 1,0% | 2,3% | pe locul 1.928 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Năruja | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 0,6 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 46 ‰ | 376 ‰ | 200 ‰ | pe locul 968 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 20,4 ‰ | 11,9 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 469 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Năruja | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 9,7 m³ | 30,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.383 din 2.656 |
Educație
| Indicator | Năruja | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 112 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 888 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,4 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 722 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Năruja
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor70 · 24,7%
- Transport și depozitare58 · 20,5%
- Industria prelucrătoare41 · 14,5%
- Agricultură, silvicultură și pescuit38 · 13,4%
- Construcții21 · 7,4%
- Hoteluri și restaurante17 · 6,0%
- Activități administrative și servicii de suport12 · 4,2%
- Alte activități de servicii7 · 2,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor60 · 21,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte54 · 19,1%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor47 · 16,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi38 · 13,4%
- Silvicultură și exploatare forestieră36 · 12,7%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)35 · 12,4%
- Lucrări speciale de construcții18 · 6,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație14 · 4,9%
- Construcții de clădiri13 · 4,6%
- Lucrări de geniu civil7 · 2,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Năruja?
Populația localității Năruja este de 1.861 (2026), pe locul 2.462 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Năruja?
Năruja are o suprafață de 32,9 km², cu o densitate a populației de 57 loc./km².
Populația din Năruja crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Năruja a trecut de la 1.939 la 1.861, adică o variație de −4,0%.
Unde se află Năruja?
Năruja se află în județul Vrancea. Latitudine 45,833, longitudine 26,783.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Năruja?
În Năruja, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 6,4 ‰ (2025), pe locul 3.080 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Năruja?
În Năruja, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 2,15 km (2025), pe locul 2.585 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Care localități se învecinează cu Năruja?
Cele mai apropiate de Năruja sunt: Nistorești (5,4 km), Valea Sării (5,6 km), Vrâncioaia (5,7 km), Paltin (7,6 km), Reghiu (9,0 km).