Vulturu (Vrancea): populație și statistici
Vulturu are o populație de 7.972 (2026), pe o suprafață de 103,1 km², cu o densitate a populației de 77,3 loc./km². Se află pe locul 371 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 7.972
- 103,1 km²
- 77 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vrancea după populație: Vulturu ocupă locul 7 (număr de localități: 73).
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 1,3 în Vulturu, față de o medie de 3,1 la 10 000 loc. în județul Vrancea și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Vulturu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 92).
Vulturu în cifre
Unde se află Vulturu?
Populația din Vulturu în timp
Populația localității Vulturu a fost de 8.675 în 2016 și de 7.972 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 8.396 |
| 2022 | 8.274 |
| 2023 | 8.155 |
| 2024 | 8.107 |
| 2025 | 8.059 |
| 2026 | 7.972 |
Știați că?
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 14.440.
- Cea mai apropiată localitate este Suraia, la 7,9 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Focșani (populație: 85.334), la 21 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vulturu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vulturu | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,2 ‰ | 16,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.777 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,2 ‰ | 19,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.819 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,4 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.728 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,2 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.013 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vulturu | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,90 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 1.303 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,38 ‰ | 1,84 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.321 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 3.873 | 164.863 | 10.177.161 | pe locul 297 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 485,8 ‰ | 450,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.572 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 55,3 m² | 52,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.030 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,01 ‰ | 2,54 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 634 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Vulturu | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 27,2 ‰ | 37,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.767 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,01 ‰ | 2,31 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.651 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vulturu | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 33 ‰ | 167 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.845 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,6% | 1,0% | 2,3% | pe locul 2.803 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Vulturu | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 22,7 m³ | 30,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.610 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,15 km | 2,68 km | 4,05 km | pe locul 1.522 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Vulturu | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,38 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.060 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,38 ‰ | 0,40 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.886 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Vulturu | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 60 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.753 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,3 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 3.004 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vulturu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor125 · 24,1%
- Construcții81 · 15,6%
- Transport și depozitare69 · 13,3%
- Activități administrative și servicii de suport49 · 9,5%
- Industria prelucrătoare42 · 8,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice27 · 5,2%
- Hoteluri și restaurante25 · 4,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit22 · 4,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor92 · 17,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor85 · 16,4%
- Lucrări speciale de construcții73 · 14,1%
- Construcții de clădiri63 · 12,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte58 · 11,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi41 · 7,9%
- Lucrări de geniu civil33 · 6,4%
- Activități de închiriere și leasing25 · 4,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație24 · 4,6%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe22 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vulturu?
Populația localității Vulturu este de 7.972 (2026), pe locul 371 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vulturu?
Vulturu are o suprafață de 103,1 km², cu o densitate a populației de 77 loc./km².
Populația din Vulturu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vulturu a trecut de la 8.675 la 7.972, adică o variație de −8,1%.
Unde se află Vulturu?
Vulturu se află în județul Vrancea. Latitudine 45,618, longitudine 27,423.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vulturu?
În Vulturu, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 1,3 la 10 000 loc. (2025), pe locul 3.004 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Vulturu?
În Vulturu, „Locuințe existente” se situează la 3.873 (2025), pe locul 297 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Care localități se învecinează cu Vulturu?
Cele mai apropiate de Vulturu sunt: Suraia (7,9 km), Umbrărești (9,7 km), Nănești (9,8 km), Răstoaca (10 km), Gologanu (10 km).