Mărășești: populație și statistici
Mărășești are o populație de 12.903 (2026), pe o suprafață de 87,3 km², cu o densitate a populației de 148 loc./km². Se află pe locul 177 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −4,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 12.903
- 87,3 km²
- 148 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vrancea după populație: Mărășești ocupă locul 3 (număr de localități: 73).
Locuințe la 1 000 de locuitori: 350,2 ‰ în Mărășești, față de o medie de 450,3 ‰ în județul Vrancea și 470,2 ‰ la nivel național.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: 2,2 ‰ în Mărășești, față de o medie de 11,9 ‰ în județul Vrancea și 29,5 ‰ la nivel național.
Mărășești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 93).
Mărășești în cifre
Unde se află Mărășești?
localități vecine
- Cosmești8,2 km · 6.294
- Nicorești8,4 km · 3.975
- Țifești11 km · 4.816
- Garoafa11 km · 4.712
- Panciu11 km · 8.485
- Movilița13 km · 3.562
- Poiana13 km · 1.632
- Pufești14 km · 4.133
Toate localitățile din județul Vrancea
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Mărășești în timp
Populația localității Mărășești a fost de 13.460 în 2016 și de 12.903 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 13.301 |
| 2022 | 13.176 |
| 2023 | 13.127 |
| 2024 | 13.093 |
| 2025 | 13.001 |
| 2026 | 12.903 |
Știați că?
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 12.223.
- Cea mai apropiată localitate este Cosmești, la 8,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Tecuci (populație: 46.763), la 16 km distanță.
Toți indicatorii pentru Mărășești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Mărășești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,5 ‰ | 16,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.569 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,4 ‰ | 19,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.268 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,6 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 844 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,2 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.455 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Mărășești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 2,22 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 2.573 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,09 ‰ | 1,84 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 917 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 4.519 | 164.863 | 10.177.161 | pe locul 238 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 350,2 ‰ | 450,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.016 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 50,4 m² | 52,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.562 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,78 ‰ | 2,54 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 724 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Mărășești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 1,67 km | 2,29 km | 6,17 km | pe locul 939 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 101 m³ | 2.158 m³ | 325.688 m³ | pe locul 860 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Mărășești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 17,6 ‰ | 37,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.628 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,93 ‰ | 2,31 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.615 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Mărășești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 113 ‰ | 167 ‰ | 71 ‰ | pe locul 850 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,4% | 1,0% | 2,3% | pe locul 2.140 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Mărășești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 0,6 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 81 ‰ | 376 ‰ | 200 ‰ | pe locul 860 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 2,2 ‰ | 11,9 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.279 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Mărășești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 19,1 m³ | 30,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.847 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,75 km | 2,68 km | 4,05 km | pe locul 1.148 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Mărășești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.378 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 0,40 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.257 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,23 ‰ | 0,51 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.902 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Mărășești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 101 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.236 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,6 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.871 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Mărășești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor119 · 23,8%
- Construcții52 · 10,4%
- Transport și depozitare52 · 10,4%
- Activități administrative și servicii de suport48 · 9,6%
- Industria prelucrătoare43 · 8,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice37 · 7,4%
- Hoteluri și restaurante32 · 6,4%
- Alte activități de servicii24 · 4,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor93 · 18,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor62 · 12,4%
- Lucrări speciale de construcții48 · 9,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte44 · 8,8%
- Construcții de clădiri37 · 7,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi31 · 6,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație29 · 5,8%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi28 · 5,6%
- Activități de închiriere și leasing22 · 4,4%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice21 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Mărășești?
Populația localității Mărășești este de 12.903 (2026), pe locul 177 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Mărășești?
Mărășești are o suprafață de 87,3 km², cu o densitate a populației de 148 loc./km².
Populația din Mărășești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Mărășești a trecut de la 13.460 la 12.903, adică o variație de −4,1%.
Unde se află Mărășești?
Mărășești se află în județul Vrancea. Latitudine 45,880, longitudine 27,230.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mărășești?
În Mărășești, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 350,2 ‰ (2025), pe locul 3.016 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mărășești?
În Mărășești, „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori” se situează la 2,2 ‰ (2025), pe locul 1.279 dintre localități (1.362 în total); mediana națională este 11,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Mărășești?
Cele mai apropiate de Mărășești sunt: Cosmești (8,2 km), Nicorești (8,4 km), Țifești (11 km), Garoafa (11 km), Panciu (11 km).