Ciorăști: populație și statistici
Ciorăști are o populație de 2.607 (2026), pe o suprafață de 95,2 km², cu o densitate a populației de 27,4 loc./km². Se află pe locul 1.841 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −14,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.607
- 95,2 km²
- 27 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vrancea după populație: Ciorăști ocupă locul 43 (număr de localități: 73).
Decese la 1 000 de locuitori: 25,3 ‰ în Ciorăști, față de o medie de 11,5 ‰ în județul Vrancea și 11,1 ‰ la nivel național.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: 0,69 km în Ciorăști, față de o medie de 2,29 km în județul Vrancea și 3,48 km la nivel național.
Ciorăști: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 27).
Ciorăști în cifre
Unde se află Ciorăști?
Populația din Ciorăști în timp
Populația localității Ciorăști a fost de 3.044 în 2016 și de 2.607 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.781 |
| 2022 | 2.704 |
| 2023 | 2.642 |
| 2024 | 2.608 |
| 2025 | 2.619 |
| 2026 | 2.607 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Vrancea pentru „Decese la 1 000 de locuitori”.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 13.340.
- Densitatea populației sale este de 3,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Bălești, la 5,4 km.
Toți indicatorii pentru Ciorăști
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ciorăști | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,6 ‰ | 16,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 937 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,2 ‰ | 19,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.354 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 14,2 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 80 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 25,3 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 67 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ciorăști | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 13,43 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 482 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,38 ‰ | 1,84 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.266 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.697 | 164.863 | 10.177.161 | pe locul 1.265 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 650,9 ‰ | 450,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 402 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 52,1 m² | 52,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.358 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Ciorăști | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 0,69 km | 2,29 km | 6,17 km | pe locul 977 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 194 m³ | 2.158 m³ | 325.688 m³ | pe locul 668 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Ciorăști | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 21,9 ‰ | 37,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.245 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,15 ‰ | 2,31 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.437 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ciorăști | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 104 ‰ | 167 ‰ | 71 ‰ | pe locul 960 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,5% | 1,0% | 2,3% | pe locul 2.890 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Ciorăști | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 36,4 m³ | 30,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 827 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Ciorăști | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,77 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 757 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,77 ‰ | 0,40 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 350 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,38 ‰ | 0,51 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.411 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ciorăști | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 143 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 397 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,8 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.419 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ciorăști
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor32 · 22,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit19 · 13,6%
- Transport și depozitare19 · 13,6%
- Industria prelucrătoare16 · 11,4%
- Construcții12 · 8,6%
- Activități administrative și servicii de suport9 · 6,4%
- Hoteluri și restaurante7 · 5,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice6 · 4,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor27 · 19,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor20 · 14,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe19 · 13,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi16 · 11,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte15 · 10,7%
- Fabricarea produselor alimentare12 · 8,6%
- Lucrări speciale de construcții9 · 6,4%
- Construcții de clădiri7 · 5,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație7 · 5,0%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi7 · 5,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ciorăști?
Populația localității Ciorăști este de 2.607 (2026), pe locul 1.841 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ciorăști?
Ciorăști are o suprafață de 95,2 km², cu o densitate a populației de 27 loc./km².
Populația din Ciorăști crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ciorăști a trecut de la 3.044 la 2.607, adică o variație de −14,4%.
Unde se află Ciorăști?
Ciorăști se află în județul Vrancea. Latitudine 45,433, longitudine 27,300.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ciorăști?
În Ciorăști, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 25,3 ‰ (2025), pe locul 67 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ciorăști?
În Ciorăști, „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori” se situează la 0,69 km (2025), pe locul 977 dintre localități (1.006 în total); mediana națională este 6,17 km.
Care localități se învecinează cu Ciorăști?
Cele mai apropiate de Ciorăști sunt: Bălești (5,4 km), Puiești (7,6 km), Tătăranu (9,0 km), Vâlcelele (11 km), Boldu (13 km).