Măicănești: populație și statistici
Măicănești are o populație de 4.001 (2026), pe o suprafață de 156,1 km², cu o densitate a populației de 25,6 loc./km². Se află pe locul 1.084 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −14,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.001
- 156,1 km²
- 26 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vrancea după populație: Măicănești ocupă locul 26 (număr de localități: 73).
Decese la 1 000 de locuitori: 24,2 ‰ în Măicănești, față de o medie de 11,5 ‰ în județul Vrancea și 11,1 ‰ la nivel național.
Medici la 1 000 de locuitori: 0,25 ‰ în Măicănești, față de o medie de 1,55 ‰ în județul Vrancea și 3,53 ‰ la nivel național.
Măicănești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 39).
Măicănești în cifre
Unde se află Măicănești?
Populația din Măicănești în timp
Populația localității Măicănești a fost de 4.702 în 2016 și de 4.001 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.400 |
| 2022 | 4.292 |
| 2023 | 4.200 |
| 2024 | 4.113 |
| 2025 | 4.063 |
| 2026 | 4.001 |
Știați că?
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 21.863.
- Densitatea populației sale este de 3,5 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Nănești, la 7,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Vulturu (populație: 7.972), la 16 km distanță.
Toți indicatorii pentru Măicănești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Măicănești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,7 ‰ | 16,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 807 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,2 ‰ | 19,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.591 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,5 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.693 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 24,2 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 102 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Măicănești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,47 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 1.643 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,50 ‰ | 1,84 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.147 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.081 | 164.863 | 10.177.161 | pe locul 877 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 520,1 ‰ | 450,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.192 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 49,9 m² | 52,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.618 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Măicănești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 24,0 ‰ | 37,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.062 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,00 ‰ | 2,31 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.553 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Măicănești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 68 ‰ | 167 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.639 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,9% | 1,0% | 2,3% | pe locul 1.276 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Măicănești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 20,2 m³ | 30,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.785 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,22 km | 2,68 km | 4,05 km | pe locul 1.507 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Măicănești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,25 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.599 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,25 ‰ | 0,40 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.518 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,25 ‰ | 0,51 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.850 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Măicănești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 110 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 945 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,5 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.272 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Măicănești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor53 · 27,5%
- Transport și depozitare26 · 13,5%
- Construcții21 · 10,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit17 · 8,8%
- Activități administrative și servicii de suport17 · 8,8%
- Industria prelucrătoare15 · 7,8%
- Hoteluri și restaurante15 · 7,8%
- Alte activități de servicii6 · 3,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor39 · 20,2%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor33 · 17,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi23 · 11,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte22 · 11,4%
- Lucrări speciale de construcții21 · 10,9%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe16 · 8,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație14 · 7,3%
- Construcții de clădiri13 · 6,7%
- Fabricarea produselor alimentare9 · 4,7%
- Lucrări de geniu civil9 · 4,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Măicănești?
Populația localității Măicănești este de 4.001 (2026), pe locul 1.084 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Măicănești?
Măicănești are o suprafață de 156,1 km², cu o densitate a populației de 26 loc./km².
Populația din Măicănești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Măicănești a trecut de la 4.702 la 4.001, adică o variație de −14,9%.
Unde se află Măicănești?
Măicănești se află în județul Vrancea. Latitudine 45,483, longitudine 27,480.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Măicănești?
În Măicănești, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 24,2 ‰ (2025), pe locul 102 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Măicănești?
În Măicănești, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,25 ‰ (2024), pe locul 2.599 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Care localități se învecinează cu Măicănești?
Cele mai apropiate de Măicănești sunt: Nănești (7,5 km), Nămoloasa (11 km), Fundeni (12 km), Tătăranu (13 km), Salcia Tudor (13 km).