Vintileasca: populație și statistici
Vintileasca are o populație de 1.755 (2026), pe o suprafață de 63,3 km², cu o densitate a populației de 27,7 loc./km². Se află pe locul 2.548 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −15,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.755
- 63,3 km²
- 28 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vrancea după populație: Vintileasca ocupă locul 63 (număr de localități: 73).
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 2,3 ‰ în Vintileasca, față de o medie de 6,5 ‰ în județul Vrancea și 6,7 ‰ la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,3% în Vintileasca, față de o medie de 1,0% în județul Vrancea și 2,0% la nivel național.
Vintileasca: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 26).
Vintileasca în cifre
Unde se află Vintileasca?
Populația din Vintileasca în timp
Populația localității Vintileasca a fost de 2.075 în 2016 și de 1.755 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.915 |
| 2022 | 1.878 |
| 2023 | 1.856 |
| 2024 | 1.802 |
| 2025 | 1.793 |
| 2026 | 1.755 |
Știați că?
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.861.
- Densitatea populației sale este de 3,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Jitia, la 2,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Nereju (populație: 4.505), la 12 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vintileasca
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vintileasca | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,1 ‰ | 16,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.916 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,4 ‰ | 19,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.027 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 2,3 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 3.109 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,2 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.251 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vintileasca | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 11,57 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 681 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,57 ‰ | 1,84 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.089 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 869 | 164.863 | 10.177.161 | pe locul 2.689 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 495,2 ‰ | 450,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.462 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 45,6 m² | 52,7 m² | 50,3 m² | pe locul 2.157 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,28 ‰ | 2,54 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 554 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Vintileasca | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 21,7 ‰ | 37,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.269 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,42 ‰ | 2,31 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 708 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vintileasca | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 50 ‰ | 167 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.207 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,3% | 1,0% | 2,3% | pe locul 3.029 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Vintileasca | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 9,7 m³ | 30,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.383 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,30 km | 2,68 km | 4,05 km | pe locul 1.018 din 1.695 |
Educație
| Indicator | Vintileasca | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 72 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.393 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,7 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 643 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vintileasca
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor28 · 23,1%
- Transport și depozitare22 · 18,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit17 · 14,0%
- Industria prelucrătoare12 · 9,9%
- Construcții10 · 8,3%
- Activități administrative și servicii de suport9 · 7,4%
- Hoteluri și restaurante5 · 4,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice4 · 3,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor26 · 21,5%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor22 · 18,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte22 · 18,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi16 · 13,2%
- Silvicultură și exploatare forestieră14 · 11,6%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)10 · 8,3%
- Lucrări speciale de construcții10 · 8,3%
- Construcții de clădiri7 · 5,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație5 · 4,1%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră5 · 4,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vintileasca?
Populația localității Vintileasca este de 1.755 (2026), pe locul 2.548 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vintileasca?
Vintileasca are o suprafață de 63,3 km², cu o densitate a populației de 28 loc./km².
Populația din Vintileasca crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vintileasca a trecut de la 2.075 la 1.755, adică o variație de −15,4%.
Unde se află Vintileasca?
Vintileasca se află în județul Vrancea. Latitudine 45,606, longitudine 26,703.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vintileasca?
În Vintileasca, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 2,3 ‰ (2025), pe locul 3.109 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Vintileasca?
În Vintileasca, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,3% (2026), pe locul 3.029 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Vintileasca?
Cele mai apropiate de Vintileasca sunt: Jitia (2,8 km), Bisoca (6,0 km), Nereju (12 km), Sărulești (12 km), Mânzălești (13 km).