Panciu: populație și statistici
Panciu are o populație de 8.485 (2026), pe o suprafață de 53,0 km², cu o densitate a populației de 160 loc./km². Se află pe locul 332 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 8.485
- 53,0 km²
- 160 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vrancea după populație: Panciu ocupă locul 6 (număr de localități: 73).
Medici la 1 000 de locuitori: 4,01 ‰ în Panciu, față de o medie de 1,55 ‰ în județul Vrancea și 3,53 ‰ la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 210 ‰ în Panciu, față de o medie de 131 ‰ în județul Vrancea și 163 ‰ la nivel național.
Panciu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 173).
Panciu în cifre
Unde se află Panciu?
Populația din Panciu în timp
Populația localității Panciu a fost de 9.301 în 2016 și de 8.485 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 9.060 |
| 2022 | 8.944 |
| 2023 | 8.783 |
| 2024 | 8.612 |
| 2025 | 8.534 |
| 2026 | 8.485 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Vrancea pentru „Medici la 1 000 de locuitori”.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.416.
- Cea mai apropiată localitate este Străoane, la 4,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Mărășești (populație: 12.903), la 11 km distanță.
Toți indicatorii pentru Panciu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Panciu | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,0 ‰ | 16,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 895 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,3 ‰ | 19,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 399 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,8 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.599 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,1 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.488 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Panciu | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,05 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 1.267 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,18 ‰ | 1,84 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.487 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 3.980 | 164.863 | 10.177.161 | pe locul 285 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 469,1 ‰ | 450,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.777 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 46,0 m² | 52,7 m² | 50,3 m² | pe locul 2.110 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,94 ‰ | 2,54 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.187 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Panciu | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 4,95 km | 2,29 km | 6,17 km | pe locul 635 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 221 m³ | 2.158 m³ | 325.688 m³ | pe locul 601 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Panciu | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 41,2 ‰ | 37,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 806 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,24 ‰ | 2,31 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.453 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Panciu | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 216 ‰ | 167 ‰ | 71 ‰ | pe locul 354 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,8% | 1,0% | 2,3% | pe locul 2.620 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Panciu | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 45,6 m³ | 30,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 503 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 5,30 km | 2,68 km | 4,05 km | pe locul 602 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Panciu | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 4,01 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 77 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 0,40 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.040 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,59 ‰ | 0,51 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 773 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Panciu | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 210 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 93 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,4 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.329 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Panciu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor209 · 25,6%
- Transport și depozitare94 · 11,5%
- Industria prelucrătoare83 · 10,1%
- Activități administrative și servicii de suport74 · 9,0%
- Construcții66 · 8,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice60 · 7,3%
- Hoteluri și restaurante39 · 4,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit36 · 4,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor173 · 21,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor123 · 15,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte66 · 8,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi64 · 7,8%
- Lucrări speciale de construcții58 · 7,1%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi55 · 6,7%
- Construcții de clădiri43 · 5,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație35 · 4,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe34 · 4,2%
- Tranzacții imobiliare29 · 3,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Panciu?
Populația localității Panciu este de 8.485 (2026), pe locul 332 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Panciu?
Panciu are o suprafață de 53,0 km², cu o densitate a populației de 160 loc./km².
Populația din Panciu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Panciu a trecut de la 9.301 la 8.485, adică o variație de −8,8%.
Unde se află Panciu?
Panciu se află în județul Vrancea. Latitudine 45,910, longitudine 27,090.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Panciu?
În Panciu, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 4,01 ‰ (2024), pe locul 77 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Panciu?
În Panciu, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 210 ‰ (2025), pe locul 93 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Panciu?
Cele mai apropiate de Panciu sunt: Străoane (4,4 km), Movilița (4,5 km), Țifești (6,7 km), Bolotești (8,7 km), Fitionești (8,7 km).