Tulnici: populație și statistici
Tulnici are o populație de 4.014 (2026), pe o suprafață de 234,1 km², cu o densitate a populației de 17,1 loc./km². Se află pe locul 1.077 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.014
- 234,1 km²
- 17 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vrancea după populație: Tulnici ocupă locul 25 (număr de localități: 73).
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: 130,5 ‰ în Tulnici, față de o medie de 11,9 ‰ în județul Vrancea și 29,5 ‰ la nivel național.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: 5,23 ‰ în Tulnici, față de o medie de 2,54 ‰ în județul Vrancea și 3,20 ‰ la nivel național.
Tulnici: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 85).
Tulnici în cifre
Unde se află Tulnici?
Populația din Tulnici în timp
Populația localității Tulnici a fost de 4.172 în 2016 și de 4.014 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.147 |
| 2022 | 4.102 |
| 2023 | 4.055 |
| 2024 | 4.048 |
| 2025 | 4.042 |
| 2026 | 4.014 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Vrancea pentru „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”.
- „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 32.783.
- Densitatea populației sale este de 5,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Negrilești, la 3,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Vidra (populație: 6.767), la 21 km distanță.
Toți indicatorii pentru Tulnici
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Tulnici | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,4 ‰ | 16,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.491 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,7 ‰ | 19,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 977 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,7 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.657 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,7 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.979 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Tulnici | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,65 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 1.598 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,74 ‰ | 1,84 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.102 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.532 | 164.863 | 10.177.161 | pe locul 617 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 630,8 ‰ | 450,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 472 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 63,2 m² | 52,7 m² | 50,3 m² | pe locul 423 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 5,23 ‰ | 2,54 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 183 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Tulnici | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 43,8 ‰ | 37,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 700 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,99 ‰ | 2,31 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 505 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Tulnici | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 87 ‰ | 167 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.222 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,0% | 1,0% | 2,3% | pe locul 2.436 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Tulnici | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 2,4 înnoptări | 0,6 | 0,4 | pe locul 185 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 1.035 ‰ | 376 ‰ | 200 ‰ | pe locul 220 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 130,5 ‰ | 11,9 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 88 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Tulnici | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 24,9 m³ | 30,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.461 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Tulnici | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,50 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.496 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,50 ‰ | 0,40 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.171 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,25 ‰ | 0,51 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.850 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Tulnici | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 89 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.652 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,5 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.272 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Tulnici
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor118 · 24,9%
- Transport și depozitare77 · 16,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit55 · 11,6%
- Hoteluri și restaurante51 · 10,8%
- Construcții39 · 8,2%
- Industria prelucrătoare38 · 8,0%
- Activități administrative și servicii de suport20 · 4,2%
- Alte activități de servicii17 · 3,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor85 · 17,9%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor74 · 15,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte66 · 13,9%
- Silvicultură și exploatare forestieră50 · 10,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi44 · 9,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație42 · 8,9%
- Lucrări speciale de construcții33 · 7,0%
- Hoteluri și alte facilități de cazare32 · 6,8%
- Construcții de clădiri28 · 5,9%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)23 · 4,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Tulnici?
Populația localității Tulnici este de 4.014 (2026), pe locul 1.077 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Tulnici?
Tulnici are o suprafață de 234,1 km², cu o densitate a populației de 17 loc./km².
Populația din Tulnici crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Tulnici a trecut de la 4.172 la 4.014, adică o variație de −3,8%.
Unde se află Tulnici?
Tulnici se află în județul Vrancea. Latitudine 45,917, longitudine 26,667.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tulnici?
În Tulnici, „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori” se situează la 130,5 ‰ (2025), pe locul 88 dintre localități (1.362 în total); mediana națională este 11,8 ‰.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tulnici?
În Tulnici, „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori” se situează la 5,23 ‰ (2025), pe locul 183 dintre localități (1.926 în total); mediana națională este 1,30 ‰.
Care localități se învecinează cu Tulnici?
Cele mai apropiate de Tulnici sunt: Negrilești (3,2 km), Păulești (3,9 km), Bârsești (5,2 km), Vrâncioaia (7,4 km), Soveja (9,4 km).