Vânători (Vrancea): populație și statistici
Vânători are o populație de 7.145 (2026), pe o suprafață de 82,8 km², cu o densitate a populației de 86,3 loc./km². Se află pe locul 425 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +8,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 7.145
- 82,8 km²
- 86 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vrancea după populație: Vânători ocupă locul 9 (număr de localități: 73).
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 1,40 km în Vânători, față de o medie de 5,63 km în județul Vrancea și 4,84 km la nivel național.
Medici la 1 000 de locuitori: 0,14 ‰ în Vânători, față de o medie de 1,55 ‰ în județul Vrancea și 3,53 ‰ la nivel național.
Vânători: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 171).
Vânători în cifre
Unde se află Vânători?
Populația din Vânători în timp
Populația localității Vânători a fost de 6.567 în 2016 și de 7.145 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 6.840 |
| 2022 | 6.890 |
| 2023 | 6.924 |
| 2024 | 7.021 |
| 2025 | 7.087 |
| 2026 | 7.145 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 11.601.
- Cea mai apropiată localitate este Biliești, la 3,9 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Focșani (populație: 85.334), la 9,1 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vânători
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vânători | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 33,2 ‰ | 16,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 165 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,6 ‰ | 19,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 993 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,9 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.547 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,3 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.099 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vânători | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 1,40 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 2.665 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 6,16 ‰ | 1,84 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 175 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 3.469 | 164.863 | 10.177.161 | pe locul 361 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 485,5 ‰ | 450,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.575 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 62,3 m² | 52,7 m² | 50,3 m² | pe locul 484 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 4,06 ‰ | 2,54 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 251 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Vânători | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 1,89 km | 2,29 km | 6,17 km | pe locul 922 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 62 m³ | 2.158 m³ | 325.688 m³ | pe locul 927 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Vânători | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 60,0 ‰ | 37,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 287 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,06 ‰ | 2,31 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 483 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vânători | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 75 ‰ | 167 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.479 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,7% | 1,0% | 2,3% | pe locul 2.728 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Vânători | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 3,6 m³ | 30,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.580 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,23 km | 2,68 km | 4,05 km | pe locul 1.279 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Vânători | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,14 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.771 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,14 ‰ | 0,40 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.740 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,14 ‰ | 0,51 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.095 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vânători | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 45 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 3.016 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,4 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.964 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vânători
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor230 · 20,2%
- Transport și depozitare130 · 11,4%
- Construcții120 · 10,6%
- Activități administrative și servicii de suport119 · 10,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice103 · 9,1%
- Industria prelucrătoare96 · 8,4%
- Tranzacții imobiliare64 · 5,6%
- Alte activități de servicii51 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor171 · 15,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor145 · 12,8%
- Lucrări speciale de construcții106 · 9,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte95 · 8,4%
- Construcții de clădiri79 · 6,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi79 · 6,9%
- Tranzacții imobiliare64 · 5,6%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi63 · 5,5%
- Lucrări de geniu civil50 · 4,4%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice48 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vânători?
Populația localității Vânători este de 7.145 (2026), pe locul 425 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vânători?
Vânători are o suprafață de 82,8 km², cu o densitate a populației de 86 loc./km².
Populația din Vânători crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vânători a trecut de la 6.567 la 7.145, adică o variație de +8,8%.
Unde se află Vânători?
Vânători se află în județul Vrancea. Latitudine 45,737, longitudine 27,284.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vânători?
În Vânători, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 1,40 km (2025), pe locul 2.665 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vânători?
În Vânători, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,14 ‰ (2024), pe locul 2.771 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Care localități se învecinează cu Vânători?
Cele mai apropiate de Vânători sunt: Biliești (3,9 km), Movileni (7,8 km), Garoafa (8,3 km), Focșani (9,1 km), Răstoaca (9,3 km).