Tâmboești: populație și statistici
Tâmboești are o populație de 3.183 (2026), pe o suprafață de 25,5 km², cu o densitate a populației de 125 loc./km². Se află pe locul 1.457 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.183
- 25,5 km²
- 125 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vrancea după populație: Tâmboești ocupă locul 37 (număr de localități: 73).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 170 ‰ în Tâmboești, față de o medie de 131 ‰ în județul Vrancea și 163 ‰ la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 386,1 ‰ în Tâmboești, față de o medie de 450,3 ‰ în județul Vrancea și 470,2 ‰ la nivel național.
Tâmboești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 33).
Tâmboești în cifre
Unde se află Tâmboești?
Populația din Tâmboești în timp
Populația localității Tâmboești a fost de 3.289 în 2016 și de 3.183 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.304 |
| 2022 | 3.283 |
| 2023 | 3.295 |
| 2024 | 3.233 |
| 2025 | 3.198 |
| 2026 | 3.183 |
Știați că?
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 3.571.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Slobozia Bradului (populație: 10.847), la 1,9 km distanță.
Toți indicatorii pentru Tâmboești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Tâmboești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,1 ‰ | 16,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.800 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,5 ‰ | 19,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.246 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,7 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 530 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,9 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.919 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Tâmboești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 11,31 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 714 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,26 ‰ | 1,84 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.411 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.229 | 164.863 | 10.177.161 | pe locul 2.002 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 386,1 ‰ | 450,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.797 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,4 m² | 52,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.921 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,26 ‰ | 2,54 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 980 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Tâmboești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 21,4 ‰ | 37,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.311 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,94 ‰ | 2,31 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.606 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Tâmboești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 35 ‰ | 167 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.784 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,1% | 1,0% | 2,3% | pe locul 1.670 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Tâmboești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 14,5 m³ | 30,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.146 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Tâmboești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.378 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 0,40 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.257 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Tâmboești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 170 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 224 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,1 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.857 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Tâmboești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor42 · 29,8%
- Transport și depozitare25 · 17,7%
- Industria prelucrătoare13 · 9,2%
- Distribuția apei; salubritate, gestionarea deșeurilor, activități de decontaminare13 · 9,2%
- Hoteluri și restaurante10 · 7,1%
- Construcții9 · 6,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit5 · 3,5%
- Informații și comunicații5 · 3,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor33 · 23,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor32 · 22,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte22 · 15,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi14 · 9,9%
- Colectarea, tratarea și eliminarea deșeurilor; activități de recuperare a materialelor13 · 9,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație10 · 7,1%
- Lucrări speciale de construcții9 · 6,4%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora6 · 4,3%
- Fabricarea produselor alimentare5 · 3,5%
- Construcții de clădiri5 · 3,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Tâmboești?
Populația localității Tâmboești este de 3.183 (2026), pe locul 1.457 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Tâmboești?
Tâmboești are o suprafață de 25,5 km², cu o densitate a populației de 125 loc./km².
Populația din Tâmboești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Tâmboești a trecut de la 3.289 la 3.183, adică o variație de −3,2%.
Unde se află Tâmboești?
Tâmboești se află în județul Vrancea. Latitudine 45,517, longitudine 27,050.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tâmboești?
În Tâmboești, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 170 ‰ (2025), pe locul 224 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tâmboești?
În Tâmboești, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 386,1 ‰ (2025), pe locul 2.797 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Tâmboești?
Cele mai apropiate de Tâmboești sunt: Slobozia Bradului (1,9 km), Obrejița (3,2 km), Bordești (3,9 km), Dumbrăveni (5,4 km), Sihlea (5,5 km).