Răstoaca: populație și statistici
Răstoaca are o populație de 2.259 (2026), pe o suprafață de 23,3 km², cu o densitate a populației de 96,9 loc./km². Se află pe locul 2.103 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.259
- 23,3 km²
- 97 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vrancea după populație: Răstoaca ocupă locul 51 (număr de localități: 73).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 15 ‰ în Răstoaca, față de o medie de 131 ‰ în județul Vrancea și 163 ‰ la nivel național.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 2,7 ‰ în Răstoaca, față de o medie de 6,5 ‰ în județul Vrancea și 6,7 ‰ la nivel național.
Răstoaca: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 33).
Răstoaca în cifre
Unde se află Răstoaca?
Populația din Răstoaca în timp
Populația localității Răstoaca a fost de 2.456 în 2016 și de 2.259 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.378 |
| 2022 | 2.354 |
| 2023 | 2.302 |
| 2024 | 2.303 |
| 2025 | 2.289 |
| 2026 | 2.259 |
Știați că?
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 3.266.
- Cea mai apropiată localitate este Milcovul, la 4,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Suraia (populație: 5.639), la 6,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru Răstoaca
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Răstoaca | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,7 ‰ | 16,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.103 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,2 ‰ | 19,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.354 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 2,7 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 3.078 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,8 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 697 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Răstoaca | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,48 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 1.406 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,44 ‰ | 1,84 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.209 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 902 | 164.863 | 10.177.161 | pe locul 2.630 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 399,3 ‰ | 450,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.673 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 60,6 m² | 52,7 m² | 50,3 m² | pe locul 600 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Răstoaca | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 34,1 ‰ | 37,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.224 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,66 ‰ | 2,31 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.128 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Răstoaca | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 45 ‰ | 167 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.407 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,2% | 1,0% | 2,3% | pe locul 2.276 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Răstoaca | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 0,6 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 213 ‰ | 376 ‰ | 200 ‰ | pe locul 614 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 9,3 ‰ | 11,9 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 789 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Răstoaca | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 10,6 m³ | 30,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.343 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 5,36 km | 2,68 km | 4,05 km | pe locul 594 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Răstoaca | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,44 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.774 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,44 ‰ | 0,40 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.536 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,44 ‰ | 0,51 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.209 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Răstoaca | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 15 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 3.155 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,4 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.118 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Răstoaca
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor40 · 22,3%
- Transport și depozitare24 · 13,4%
- Activități administrative și servicii de suport19 · 10,6%
- Construcții18 · 10,1%
- Industria prelucrătoare17 · 9,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice13 · 7,3%
- Hoteluri și restaurante10 · 5,6%
- Alte activități de servicii9 · 5,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor33 · 18,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor24 · 13,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte20 · 11,2%
- Lucrări speciale de construcții17 · 9,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi16 · 8,9%
- Construcții de clădiri12 · 6,7%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi12 · 6,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație10 · 5,6%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management9 · 5,0%
- Activități de arhitectură și inginerie; activități de testări și analize tehnice8 · 4,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Răstoaca?
Populația localității Răstoaca este de 2.259 (2026), pe locul 2.103 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Răstoaca?
Răstoaca are o suprafață de 23,3 km², cu o densitate a populației de 97 loc./km².
Populația din Răstoaca crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Răstoaca a trecut de la 2.456 la 2.259, adică o variație de −8,0%.
Unde se află Răstoaca?
Răstoaca se află în județul Vrancea. Latitudine 45,655, longitudine 27,306.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Răstoaca?
În Răstoaca, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 15 ‰ (2025), pe locul 3.155 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Răstoaca?
În Răstoaca, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 2,7 ‰ (2025), pe locul 3.078 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Care localități se învecinează cu Răstoaca?
Cele mai apropiate de Răstoaca sunt: Milcovul (4,4 km), Gologanu (5,9 km), Suraia (6,8 km), Biliești (9,0 km), Slobozia Ciorăști (9,3 km).