Suraia: populație și statistici
Suraia are o populație de 5.639 (2026), pe o suprafață de 49,1 km², cu o densitate a populației de 115 loc./km². Se află pe locul 619 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.639
- 49,1 km²
- 115 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vrancea după populație: Suraia ocupă locul 13 (număr de localități: 73).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,6% în Suraia, față de o medie de 1,0% în județul Vrancea și 2,0% la nivel național.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 1,8 în Suraia, față de o medie de 3,1 la 10 000 loc. în județul Vrancea și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Suraia: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 86).
Suraia în cifre
Unde se află Suraia?
Populația din Suraia în timp
Populația localității Suraia a fost de 6.130 în 2016 și de 5.639 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.864 |
| 2022 | 5.829 |
| 2023 | 5.779 |
| 2024 | 5.738 |
| 2025 | 5.700 |
| 2026 | 5.639 |
Știați că?
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.874.
- Cea mai apropiată localitate este Umbrărești, la 6,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Ivești (populație: 10.009), la 13 km distanță.
Toți indicatorii pentru Suraia
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Suraia | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,6 ‰ | 16,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.723 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,8 ‰ | 19,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.936 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,1 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.462 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,9 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.919 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Suraia | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,14 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 1.249 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,77 ‰ | 1,84 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.082 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.307 | 164.863 | 10.177.161 | pe locul 715 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 409,1 ‰ | 450,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.570 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 51,1 m² | 52,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.468 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,06 ‰ | 2,54 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.103 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Suraia | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 42,0 ‰ | 37,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 776 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,55 ‰ | 2,31 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 656 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Suraia | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 71 ‰ | 167 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.567 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,6% | 1,0% | 2,3% | pe locul 2.803 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Suraia | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 31,4 m³ | 30,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.074 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,44 km | 2,68 km | 4,05 km | pe locul 1.452 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Suraia | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,53 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.373 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,53 ‰ | 0,40 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.016 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Suraia | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 59 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.780 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,8 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.760 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Suraia
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor110 · 20,5%
- Construcții89 · 16,6%
- Industria prelucrătoare63 · 11,8%
- Transport și depozitare60 · 11,2%
- Activități administrative și servicii de suport45 · 8,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice26 · 4,9%
- Alte activități de servicii25 · 4,7%
- Tranzacții imobiliare24 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor86 · 16,0%
- Lucrări speciale de construcții82 · 15,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor74 · 13,8%
- Construcții de clădiri61 · 11,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte47 · 8,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi33 · 6,2%
- Repararea și instalarea mașinilor și echipamentelor28 · 5,2%
- Lucrări de geniu civil26 · 4,9%
- Tranzacții imobiliare24 · 4,5%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi20 · 3,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Suraia?
Populația localității Suraia este de 5.639 (2026), pe locul 619 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Suraia?
Suraia are o suprafață de 49,1 km², cu o densitate a populației de 115 loc./km².
Populația din Suraia crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Suraia a trecut de la 6.130 la 5.639, adică o variație de −8,0%.
Unde se află Suraia?
Suraia se află în județul Vrancea. Latitudine 45,683, longitudine 27,383.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Suraia?
În Suraia, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,6% (2026), pe locul 2.803 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Suraia?
În Suraia, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 1,8 la 10 000 loc. (2025), pe locul 2.760 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Care localități se învecinează cu Suraia?
Cele mai apropiate de Suraia sunt: Umbrărești (6,4 km), Biliești (6,8 km), Răstoaca (6,8 km), Vulturu (7,9 km), Movileni (8,3 km).