Vizantea-Livezi: populație și statistici
Vizantea-Livezi are o populație de 3.629 (2026), pe o suprafață de 75,1 km², cu o densitate a populației de 48,3 loc./km². Se află pe locul 1.228 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −12,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.629
- 75,1 km²
- 48 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vrancea după populație: Vizantea-Livezi ocupă locul 31 (număr de localități: 73).
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: 2,2 ‰ în Vizantea-Livezi, față de o medie de 11,9 ‰ în județul Vrancea și 29,5 ‰ la nivel național.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 3,9 ‰ în Vizantea-Livezi, față de o medie de 6,5 ‰ în județul Vrancea și 6,7 ‰ la nivel național.
Vizantea-Livezi: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 46).
Vizantea-Livezi în cifre
Unde se află Vizantea-Livezi?
Populația din Vizantea-Livezi în timp
Populația localității Vizantea-Livezi a fost de 4.127 în 2016 și de 3.629 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.899 |
| 2022 | 3.855 |
| 2023 | 3.807 |
| 2024 | 3.737 |
| 2025 | 3.682 |
| 2026 | 3.629 |
Știați că?
- „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.521.
- Cea mai apropiată localitate este Răcoasa, la 6,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Vidra (populație: 6.767), la 11 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vizantea-Livezi
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vizantea-Livezi | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,4 ‰ | 16,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.383 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,2 ‰ | 19,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.317 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 3,9 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.887 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,5 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.434 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vizantea-Livezi | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,78 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 942 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,38 ‰ | 1,84 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.321 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.846 | 164.863 | 10.177.161 | pe locul 1.103 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 508,7 ‰ | 450,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.317 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 48,5 m² | 52,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.799 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,55 ‰ | 2,54 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.505 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Vizantea-Livezi | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 25,4 ‰ | 37,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.935 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,20 ‰ | 2,31 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.489 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vizantea-Livezi | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 50 ‰ | 167 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.207 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,8% | 1,0% | 2,3% | pe locul 2.620 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Vizantea-Livezi | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 0,6 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 42 ‰ | 376 ‰ | 200 ‰ | pe locul 981 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 2,2 ‰ | 11,9 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.279 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Vizantea-Livezi | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 35,5 m³ | 30,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 873 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Vizantea-Livezi | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,28 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.510 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,28 ‰ | 0,40 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.414 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Vizantea-Livezi | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 66 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.582 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,8 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.072 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vizantea-Livezi
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor57 · 25,0%
- Transport și depozitare38 · 16,7%
- Construcții32 · 14,0%
- Industria prelucrătoare21 · 9,2%
- Activități administrative și servicii de suport20 · 8,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit15 · 6,6%
- Hoteluri și restaurante14 · 6,1%
- Alte activități de servicii8 · 3,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor46 · 20,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor38 · 16,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte29 · 12,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi28 · 12,3%
- Construcții de clădiri26 · 11,4%
- Lucrări speciale de construcții25 · 11,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație11 · 4,8%
- Activități de închiriere și leasing11 · 4,8%
- Silvicultură și exploatare forestieră10 · 4,4%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)10 · 4,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vizantea-Livezi?
Populația localității Vizantea-Livezi este de 3.629 (2026), pe locul 1.228 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vizantea-Livezi?
Vizantea-Livezi are o suprafață de 75,1 km², cu o densitate a populației de 48 loc./km².
Populația din Vizantea-Livezi crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vizantea-Livezi a trecut de la 4.127 la 3.629, adică o variație de −12,1%.
Unde se află Vizantea-Livezi?
Vizantea-Livezi se află în județul Vrancea. Latitudine 45,969, longitudine 26,814.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vizantea-Livezi?
În Vizantea-Livezi, „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori” se situează la 2,2 ‰ (2025), pe locul 1.279 dintre localități (1.362 în total); mediana națională este 11,8 ‰.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vizantea-Livezi?
În Vizantea-Livezi, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 3,9 ‰ (2025), pe locul 2.887 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Care localități se învecinează cu Vizantea-Livezi?
Cele mai apropiate de Vizantea-Livezi sunt: Răcoasa (6,4 km), Bârsești (8,6 km), Negrilești (9,7 km), Valea Sării (9,9 km), Câmpuri (11 km).