Câmpuri: populație și statistici
Câmpuri are o populație de 3.464 (2026), pe o suprafață de 85,8 km², cu o densitate a populației de 40,3 loc./km². Se află pe locul 1.298 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −9,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.464
- 85,8 km²
- 40 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vrancea după populație: Câmpuri ocupă locul 34 (număr de localități: 73).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 64,2 m² în Câmpuri, față de o medie de 52,7 m² în județul Vrancea și 51,1 m² la nivel național.
Medici la 1 000 de locuitori: 0,29 ‰ în Câmpuri, față de o medie de 1,55 ‰ în județul Vrancea și 3,53 ‰ la nivel național.
Câmpuri: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 57).
Câmpuri în cifre
Unde se află Câmpuri?
Populația din Câmpuri în timp
Populația localității Câmpuri a fost de 3.834 în 2016 și de 3.464 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.665 |
| 2022 | 3.590 |
| 2023 | 3.560 |
| 2024 | 3.505 |
| 2025 | 3.478 |
| 2026 | 3.464 |
Știați că?
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 12.024.
- Densitatea populației sale este de 2,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Soveja, la 8,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Ștefan cel Mare (populație: 5.263), la 18 km distanță.
Toți indicatorii pentru Câmpuri
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Câmpuri | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,6 ‰ | 16,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 937 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,1 ‰ | 19,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.380 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,6 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.716 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 17,0 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 669 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Câmpuri | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 10,10 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 886 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,44 ‰ | 1,84 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.266 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.644 | 164.863 | 10.177.161 | pe locul 1.339 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 474,6 ‰ | 450,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.713 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 64,2 m² | 52,7 m² | 50,3 m² | pe locul 361 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,73 ‰ | 2,54 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 747 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Câmpuri | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 28,9 ‰ | 37,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.617 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,87 ‰ | 2,31 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.658 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Câmpuri | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 39 ‰ | 167 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.641 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,9% | 1,0% | 2,3% | pe locul 1.803 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Câmpuri | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 23,7 m³ | 30,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.550 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,02 km | 2,68 km | 4,05 km | pe locul 1.330 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Câmpuri | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,29 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.474 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,29 ‰ | 0,40 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.374 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,29 ‰ | 0,51 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.744 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Câmpuri | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 89 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.652 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,9 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.997 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Câmpuri
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor77 · 31,4%
- Transport și depozitare54 · 22,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit34 · 13,9%
- Industria prelucrătoare17 · 6,9%
- Hoteluri și restaurante16 · 6,5%
- Activități administrative și servicii de suport10 · 4,1%
- Arte, spectacole și activități recreative8 · 3,3%
- Construcții7 · 2,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor57 · 23,3%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor49 · 20,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte41 · 16,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi35 · 14,3%
- Silvicultură și exploatare forestieră30 · 12,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație14 · 5,7%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)13 · 5,3%
- Activități sportive, de agrement și recreative8 · 3,3%
- Lucrări speciale de construcții7 · 2,9%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora7 · 2,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Câmpuri?
Populația localității Câmpuri este de 3.464 (2026), pe locul 1.298 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Câmpuri?
Câmpuri are o suprafață de 85,8 km², cu o densitate a populației de 40 loc./km².
Populația din Câmpuri crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Câmpuri a trecut de la 3.834 la 3.464, adică o variație de −9,7%.
Unde se află Câmpuri?
Câmpuri se află în județul Vrancea. Latitudine 46,050, longitudine 26,733.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Câmpuri?
În Câmpuri, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 64,2 m² (2025), pe locul 361 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Câmpuri?
În Câmpuri, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,29 ‰ (2024), pe locul 2.474 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Care localități se învecinează cu Câmpuri?
Cele mai apropiate de Câmpuri sunt: Soveja (8,5 km), Vizantea-Livezi (11 km), Mănăstirea Cașin (12 km), Răcoasa (13 km), Negrilești (13 km).