Ruginești: populație și statistici
Ruginești are o populație de 4.001 (2026), pe o suprafață de 83,7 km², cu o densitate a populației de 47,8 loc./km². Se află pe locul 1.084 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.001
- 83,7 km²
- 48 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vrancea după populație: Ruginești ocupă locul 27 (număr de localități: 73).
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 33 ‰ în Ruginești, față de o medie de 167 ‰ în județul Vrancea și 252 ‰ la nivel național.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 0,25 ‰ în Ruginești, față de o medie de 0,51 ‰ în județul Vrancea și 1,08 ‰ la nivel național.
Ruginești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 47).
Ruginești în cifre
Unde se află Ruginești?
Populația din Ruginești în timp
Populația localității Ruginești a fost de 4.299 în 2016 și de 4.001 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.126 |
| 2022 | 4.072 |
| 2023 | 4.068 |
| 2024 | 4.037 |
| 2025 | 4.022 |
| 2026 | 4.001 |
Știați că?
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 11.720.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Păunești (populație: 6.120), la 3,9 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ruginești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ruginești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,7 ‰ | 16,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.241 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,7 ‰ | 19,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.967 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,0 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.505 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,0 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.063 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ruginești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 10,72 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 795 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,25 ‰ | 1,84 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.420 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.876 | 164.863 | 10.177.161 | pe locul 1.079 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 468,9 ‰ | 450,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.779 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 51,8 m² | 52,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.399 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,50 ‰ | 2,54 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 497 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Ruginești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 26,0 ‰ | 37,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.882 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,25 ‰ | 2,31 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.358 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ruginești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 33 ‰ | 167 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.845 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,5% | 1,0% | 2,3% | pe locul 2.069 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Ruginești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 20,2 m³ | 30,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.785 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,25 km | 2,68 km | 4,05 km | pe locul 797 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Ruginești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,50 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.496 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,50 ‰ | 0,40 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.171 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,25 ‰ | 0,51 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.850 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ruginești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 84 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.875 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,5 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.272 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ruginești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor59 · 23,9%
- Construcții42 · 17,0%
- Transport și depozitare35 · 14,2%
- Industria prelucrătoare28 · 11,3%
- Activități administrative și servicii de suport21 · 8,5%
- Hoteluri și restaurante17 · 6,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit14 · 5,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice7 · 2,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor47 · 19,0%
- Lucrări speciale de construcții39 · 15,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor33 · 13,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte31 · 12,6%
- Construcții de clădiri25 · 10,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi18 · 7,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație17 · 6,9%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi14 · 5,7%
- Lucrări de geniu civil10 · 4,0%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe8 · 3,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ruginești?
Populația localității Ruginești este de 4.001 (2026), pe locul 1.084 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ruginești?
Ruginești are o suprafață de 83,7 km², cu o densitate a populației de 48 loc./km².
Populația din Ruginești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ruginești a trecut de la 4.299 la 4.001, adică o variație de −6,9%.
Unde se află Ruginești?
Ruginești se află în județul Vrancea. Latitudine 46,067, longitudine 27,133.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ruginești?
În Ruginești, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 33 ‰ (2024), pe locul 2.845 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ruginești?
În Ruginești, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 0,25 ‰ (2024), pe locul 1.850 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Care localități se învecinează cu Ruginești?
Cele mai apropiate de Ruginești sunt: Păunești (3,9 km), Adjud (5,2 km), Urechești (8,3 km), Pufești (9,0 km), Ploscuțeni (10 km).