Nereju: populație și statistici
Nereju are o populație de 4.505 (2026), pe o suprafață de 182,2 km², cu o densitate a populației de 24,7 loc./km². Se află pe locul 892 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.505
- 182,2 km²
- 25 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vrancea după populație: Nereju ocupă locul 21 (număr de localități: 73).
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 7,5 ‰ în Nereju, față de o medie de 16,3 ‰ în județul Vrancea și 18,5 ‰ la nivel național.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: 0,22 ‰ în Nereju, față de o medie de 2,54 ‰ în județul Vrancea și 3,20 ‰ la nivel național.
Nereju: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 124).
Nereju în cifre
Unde se află Nereju?
Populația din Nereju în timp
Populația localității Nereju a fost de 4.619 în 2016 și de 4.505 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.548 |
| 2022 | 4.557 |
| 2023 | 4.527 |
| 2024 | 4.512 |
| 2025 | 4.532 |
| 2026 | 4.505 |
Știați că?
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 25.513.
- Densitatea populației sale este de 3,7 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Spulber, la 3,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Vidra (populație: 6.767), la 28 km distanță.
Toți indicatorii pentru Nereju
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Nereju | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 7,5 ‰ | 16,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.072 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,7 ‰ | 19,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.228 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,2 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 420 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,0 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.515 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Nereju | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuințe existente (2025) | 1.630 | 164.863 | 10.177.161 | pe locul 1.359 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 361,8 ‰ | 450,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.953 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 38,3 m² | 52,7 m² | 50,3 m² | pe locul 2.837 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,22 ‰ | 2,54 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.841 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Nereju | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 37,5 ‰ | 37,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 981 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,22 ‰ | 2,31 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.474 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Nereju | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 58 ‰ | 167 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.945 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,8% | 1,0% | 2,3% | pe locul 2.620 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Nereju | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,44 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.774 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,44 ‰ | 0,40 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.536 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Nereju | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 137 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 465 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,2 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.489 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Nereju
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor143 · 25,4%
- Transport și depozitare116 · 20,6%
- Industria prelucrătoare110 · 19,5%
- Agricultură, silvicultură și pescuit98 · 17,4%
- Construcții29 · 5,1%
- Activități administrative și servicii de suport15 · 2,7%
- Hoteluri și restaurante14 · 2,5%
- Alte activități de servicii10 · 1,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor124 · 22,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte109 · 19,3%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)106 · 18,8%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor98 · 17,4%
- Silvicultură și exploatare forestieră97 · 17,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi96 · 17,0%
- Construcții de clădiri23 · 4,1%
- Lucrări speciale de construcții23 · 4,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație11 · 2,0%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi11 · 2,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Nereju?
Populația localității Nereju este de 4.505 (2026), pe locul 892 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Nereju?
Nereju are o suprafață de 182,2 km², cu o densitate a populației de 25 loc./km².
Populația din Nereju crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Nereju a trecut de la 4.619 la 4.505, adică o variație de −2,5%.
Unde se află Nereju?
Nereju se află în județul Vrancea. Latitudine 45,717, longitudine 26,717.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Nereju?
În Nereju, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 7,5 ‰ (2025), pe locul 3.072 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Nereju?
În Nereju, „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori” se situează la 0,22 ‰ (2025), pe locul 1.841 dintre localități (1.926 în total); mediana națională este 1,30 ‰.
Care localități se învecinează cu Nereju?
Cele mai apropiate de Nereju sunt: Spulber (3,5 km), Paltin (7,3 km), Andreiașu de Jos (9,8 km), Nistorești (12 km), Vintileasca (12 km).