Andreiașu de Jos: populație și statistici
Andreiașu de Jos are o populație de 1.502 (2026), pe o suprafață de 103,1 km², cu o densitate a populației de 14,6 loc./km². Se află pe locul 2.729 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −21,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.502
- 103,1 km²
- 15 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vrancea după populație: Andreiașu de Jos ocupă locul 69 (număr de localități: 73).
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 2,7 m³ în Andreiașu de Jos, față de o medie de 30,7 m³ în județul Vrancea și 39,9 m³ la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 31,3 ‰ în Andreiașu de Jos, față de o medie de 19,4 ‰ în județul Vrancea și 20,1 ‰ la nivel național.
Andreiașu de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 17).
Andreiașu de Jos în cifre
Unde se află Andreiașu de Jos?
localități vecine
- Reghiu6,0 km · 1.940
- Mera8,0 km · 3.786
- Spulber8,7 km · 1.267
- Paltin9,5 km · 1.838
- Nereju9,8 km · 4.505
- Năruja10 km · 1.861
- Nistorești12 km · 1.896
- Vrâncioaia15 km · 2.463
Toate localitățile din județul Vrancea
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Andreiașu de Jos în timp
Populația localității Andreiașu de Jos a fost de 1.912 în 2016 și de 1.502 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.688 |
| 2022 | 1.650 |
| 2023 | 1.599 |
| 2024 | 1.550 |
| 2025 | 1.533 |
| 2026 | 1.502 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Vrancea pentru „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 14.434.
- Densitatea populației sale este de 6,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Reghiu, la 6,0 km.
Toți indicatorii pentru Andreiașu de Jos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Andreiașu de Jos | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,3 ‰ | 16,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.750 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 31,3 ‰ | 19,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 58 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,0 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.024 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,6 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.698 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Andreiașu de Jos | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 10,92 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 753 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,67 ‰ | 1,84 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.976 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 749 | 164.863 | 10.177.161 | pe locul 2.862 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 498,7 ‰ | 450,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.422 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 43,0 m² | 52,7 m² | 50,3 m² | pe locul 2.445 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Andreiașu de Jos | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 19,3 ‰ | 37,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.473 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,66 ‰ | 2,31 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 341 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Andreiașu de Jos | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 49 ‰ | 167 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.251 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,6% | 1,0% | 2,3% | pe locul 1.422 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Andreiașu de Jos | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 2,7 m³ | 30,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.596 din 2.656 |
Educație
| Indicator | Andreiașu de Jos | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 72 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.393 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,7 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 435 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Andreiașu de Jos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor21 · 28,0%
- Transport și depozitare18 · 24,0%
- Construcții9 · 12,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit8 · 10,7%
- Industria prelucrătoare4 · 5,3%
- Hoteluri și restaurante3 · 4,0%
- Activități administrative și servicii de suport3 · 4,0%
- Arte, spectacole și activități recreative3 · 4,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor17 · 22,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor16 · 21,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte16 · 21,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi12 · 16,0%
- Construcții de clădiri9 · 12,0%
- Silvicultură și exploatare forestieră8 · 10,7%
- Lucrări speciale de construcții7 · 9,3%
- Lucrări de geniu civil3 · 4,0%
- Activități sportive, de agrement și recreative3 · 4,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Andreiașu de Jos?
Populația localității Andreiașu de Jos este de 1.502 (2026), pe locul 2.729 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Andreiașu de Jos?
Andreiașu de Jos are o suprafață de 103,1 km², cu o densitate a populației de 15 loc./km².
Populația din Andreiașu de Jos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Andreiașu de Jos a trecut de la 1.912 la 1.502, adică o variație de −21,4%.
Unde se află Andreiașu de Jos?
Andreiașu de Jos se află în județul Vrancea. Latitudine 45,750, longitudine 26,833.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Andreiașu de Jos?
În Andreiașu de Jos, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 2,7 m³ (2025), pe locul 2.596 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Andreiașu de Jos?
În Andreiașu de Jos, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 31,3 ‰ (2025), pe locul 58 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Andreiașu de Jos?
Cele mai apropiate de Andreiașu de Jos sunt: Reghiu (6,0 km), Mera (8,0 km), Spulber (8,7 km), Paltin (9,5 km), Nereju (9,8 km).