Urechești (Vrancea): populație și statistici
Urechești are o populație de 2.543 (2026), pe o suprafață de 33,0 km², cu o densitate a populației de 77,2 loc./km². Se află pe locul 1.890 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.543
- 33,0 km²
- 77 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vrancea după populație: Urechești ocupă locul 44 (număr de localități: 73).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 71,3 m² în Urechești, față de o medie de 52,7 m² în județul Vrancea și 51,1 m² la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,8% în Urechești, față de o medie de 1,0% în județul Vrancea și 2,0% la nivel național.
Urechești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 61).
Urechești în cifre
Unde se află Urechești?
Populația din Urechești în timp
Populația localității Urechești a fost de 2.748 în 2016 și de 2.543 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.697 |
| 2022 | 2.639 |
| 2023 | 2.597 |
| 2024 | 2.567 |
| 2025 | 2.570 |
| 2026 | 2.543 |
Știați că?
Toți indicatorii pentru Urechești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Urechești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,7 ‰ | 16,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.667 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,3 ‰ | 19,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.055 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,3 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.881 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,9 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.086 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Urechești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,83 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 1.329 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,57 ‰ | 1,84 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.201 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.434 | 164.863 | 10.177.161 | pe locul 1.641 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 563,9 ‰ | 450,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 820 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 71,3 m² | 52,7 m² | 50,3 m² | pe locul 134 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,79 ‰ | 2,54 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.293 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Urechești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 46,0 ‰ | 37,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 631 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,93 ‰ | 2,31 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 522 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Urechești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 50 ‰ | 167 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.207 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,8% | 1,0% | 2,3% | pe locul 2.620 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Urechești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 0,6 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 138 ‰ | 376 ‰ | 200 ‰ | pe locul 725 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 5,5 ‰ | 11,9 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.005 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Urechești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 29,9 m³ | 30,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.138 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Urechești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.004 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 0,40 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.826 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Urechești | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 70 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.463 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,9 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.351 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Urechești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor72 · 25,9%
- Transport și depozitare40 · 14,4%
- Industria prelucrătoare26 · 9,4%
- Construcții25 · 9,0%
- Activități administrative și servicii de suport23 · 8,3%
- Hoteluri și restaurante19 · 6,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice15 · 5,4%
- Alte activități de servicii13 · 4,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor61 · 21,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor47 · 16,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte31 · 11,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi26 · 9,4%
- Lucrări speciale de construcții24 · 8,6%
- Construcții de clădiri18 · 6,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație16 · 5,8%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi15 · 5,4%
- Tranzacții imobiliare10 · 3,6%
- Activități de arhitectură și inginerie; activități de testări și analize tehnice8 · 2,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Urechești?
Populația localității Urechești este de 2.543 (2026), pe locul 1.890 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Urechești?
Urechești are o suprafață de 33,0 km², cu o densitate a populației de 77 loc./km².
Populația din Urechești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Urechești a trecut de la 2.748 la 2.543, adică o variație de −7,5%.
Unde se află Urechești?
Urechești se află în județul Vrancea. Latitudine 45,610, longitudine 27,104.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Urechești?
În Urechești, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 71,3 m² (2025), pe locul 134 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Urechești?
În Urechești, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,8% (2026), pe locul 2.620 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Urechești?
Cele mai apropiate de Urechești sunt: Popești (2,9 km), Gugești (5,4 km), Cotești (6,1 km), Dumbrăveni (6,7 km), Golești (7,3 km).