Tătăranu: populație și statistici
Tătăranu are o populație de 4.039 (2026), pe o suprafață de 95,8 km², cu o densitate a populației de 42,2 loc./km². Se află pe locul 1.068 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −12,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.039
- 95,8 km²
- 42 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vrancea după populație: Tătăranu ocupă locul 24 (număr de localități: 73).
Medici la 1 000 de locuitori: 0,25 ‰ în Tătăranu, față de o medie de 1,55 ‰ în județul Vrancea și 3,53 ‰ la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,6% în Tătăranu, față de o medie de 1,0% în județul Vrancea și 2,0% la nivel național.
Tătăranu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 37).
Tătăranu în cifre
Unde se află Tătăranu?
Populația din Tătăranu în timp
Populația localității Tătăranu a fost de 4.608 în 2016 și de 4.039 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.380 |
| 2022 | 4.289 |
| 2023 | 4.255 |
| 2024 | 4.154 |
| 2025 | 4.105 |
| 2026 | 4.039 |
Știați că?
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 13.410.
- Densitatea populației sale este de 2,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Bălești, la 6,9 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Vulturu (populație: 7.972), la 14 km distanță.
Toți indicatorii pentru Tătăranu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Tătăranu | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,8 ‰ | 16,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.219 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,5 ‰ | 19,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 493 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,9 ‰ | 6,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.550 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 19,3 ‰ | 11,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 371 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Tătăranu | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 10,05 km | 5,63 km | 7,67 km | pe locul 897 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,24 ‰ | 1,84 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.429 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.157 | 164.863 | 10.177.161 | pe locul 826 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 534,0 ‰ | 450,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.053 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 48,2 m² | 52,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.831 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Tătăranu | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 21,8 ‰ | 37,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.260 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,99 ‰ | 2,31 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.563 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Tătăranu | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 41 ‰ | 167 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.573 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,6% | 1,0% | 2,3% | pe locul 2.803 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Tătăranu | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 30,9 m³ | 30,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.098 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,77 km | 2,68 km | 4,05 km | pe locul 1.141 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Tătăranu | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,25 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.599 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,25 ‰ | 0,40 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.518 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,25 ‰ | 0,51 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.850 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Tătăranu | Vrancea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 75 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.249 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,5 la 10 000 loc. | 3,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.272 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Tătăranu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor54 · 29,2%
- Transport și depozitare35 · 18,9%
- Construcții20 · 10,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit17 · 9,2%
- Activități administrative și servicii de suport14 · 7,6%
- Hoteluri și restaurante10 · 5,4%
- Industria prelucrătoare9 · 4,9%
- Activități profesionale, științifice și tehnice7 · 3,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor37 · 20,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor32 · 17,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte32 · 17,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe17 · 9,2%
- Lucrări speciale de construcții16 · 8,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi15 · 8,1%
- Construcții de clădiri13 · 7,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație10 · 5,4%
- Lucrări de geniu civil6 · 3,2%
- Activități poștale și de curier6 · 3,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Tătăranu?
Populația localității Tătăranu este de 4.039 (2026), pe locul 1.068 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Tătăranu?
Tătăranu are o suprafață de 95,8 km², cu o densitate a populației de 42 loc./km².
Populația din Tătăranu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Tătăranu a trecut de la 4.608 la 4.039, adică o variație de −12,3%.
Unde se află Tătăranu?
Tătăranu se află în județul Vrancea. Latitudine 45,513, longitudine 27,319.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tătăranu?
În Tătăranu, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,25 ‰ (2024), pe locul 2.599 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Tătăranu?
În Tătăranu, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,6% (2026), pe locul 2.803 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Tătăranu?
Cele mai apropiate de Tătăranu sunt: Bălești (6,9 km), Ciorăști (9,0 km), Gologanu (10 km), Măicănești (13 km), Vulturu (14 km).