Vânători (Iași): populație și statistici
Vânători are o populație de 4.524 (2026), pe o suprafață de 51,7 km², cu o densitate a populației de 87,5 loc./km². Se află pe locul 886 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.524
- 51,7 km²
- 88 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Iași după populație: Vânători ocupă locul 50 (număr de localități: 98).
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: 5 ‰ în Vânători, față de o medie de 576 ‰ în județul Iași și 930 ‰ la nivel național.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 13,7 ‰ în Vânători, față de o medie de 46,5 ‰ în județul Iași și 60,3 ‰ la nivel național.
Vânători: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 23).
Vânători în cifre
Unde se află Vânători?
Populația din Vânători în timp
Populația localității Vânători a fost de 4.708 în 2016 și de 4.524 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.653 |
| 2022 | 4.612 |
| 2023 | 4.601 |
| 2024 | 4.563 |
| 2025 | 4.530 |
| 2026 | 4.524 |
Știați că?
- „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.245.
- Cea mai apropiată localitate este Lespezi, la 5,9 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Pașcani (populație: 43.302), la 9,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vânători
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vânători | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,5 ‰ | 25,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.569 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,5 ‰ | 30,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.870 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,5 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.256 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,2 ‰ | 8,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.455 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vânători | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,44 ‰ | 2,21 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.209 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.348 | 417.276 | 10.177.161 | pe locul 696 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 519,0 ‰ | 423,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.209 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 49,6 m² | 48,4 m² | 50,3 m² | pe locul 1.658 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Vânători | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 13,7 ‰ | 46,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.876 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,11 ‰ | 3,19 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.464 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vânători | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 36 ‰ | 189 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.751 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,2% | 1,5% | 2,3% | pe locul 1.157 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Vânători | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 1,0 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 5 ‰ | 576 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.199 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 2,7 ‰ | 8,0 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.241 din 1.362 |
Sănătate
| Indicator | Vânători | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,66 ‰ | 5,12 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 989 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,66 ‰ | 0,59 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 571 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,44 ‰ | 1,35 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.209 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vânători | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 103 ‰ | 187 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.155 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,2 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.489 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vânători
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor32 · 18,5%
- Transport și depozitare27 · 15,6%
- Construcții20 · 11,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit15 · 8,7%
- Hoteluri și restaurante14 · 8,1%
- Industria prelucrătoare13 · 7,5%
- Activități administrative și servicii de suport12 · 6,9%
- Activități profesionale, științifice și tehnice8 · 4,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor23 · 13,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte23 · 13,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor18 · 10,4%
- Lucrări speciale de construcții17 · 9,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi16 · 9,2%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe14 · 8,1%
- Construcții de clădiri14 · 8,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație14 · 8,1%
- Lucrări de geniu civil7 · 4,0%
- Fabricarea produselor alimentare6 · 3,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vânători?
Populația localității Vânători este de 4.524 (2026), pe locul 886 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vânători?
Vânători are o suprafață de 51,7 km², cu o densitate a populației de 88 loc./km².
Populația din Vânători crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vânători a trecut de la 4.708 la 4.524, adică o variație de −3,9%.
Unde se află Vânători?
Vânători se află în județul Iași. Latitudine 47,333, longitudine 26,757.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vânători?
În Vânători, „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori” se situează la 5 ‰ (2025), pe locul 1.199 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 200 ‰.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vânători?
În Vânători, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 13,7 ‰ (2026), pe locul 2.876 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Care localități se învecinează cu Vânători?
Cele mai apropiate de Vânători sunt: Lespezi (5,9 km), Todirești (7,4 km), Valea Seacă (7,6 km), Hărmănești (8,0 km), Pașcani (9,3 km).