Hărmănești: populație și statistici
Hărmănești are o populație de 2.610 (2026), pe o suprafață de 27,8 km², cu o densitate a populației de 93,8 loc./km². Se află pe locul 1.837 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +4,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.610
- 27,8 km²
- 94 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Iași după populație: Hărmănești ocupă locul 86 (număr de localități: 98).
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 0,38 ‰ în Hărmănești, față de o medie de 3,19 ‰ în județul Iași și 3,92 ‰ la nivel național.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 1,15 ‰ în Hărmănești, față de o medie de 1,35 ‰ în județul Iași și 1,08 ‰ la nivel național.
Hărmănești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 17).
Hărmănești în cifre
Unde se află Hărmănești?
Populația din Hărmănești în timp
Populația localității Hărmănești a fost de 2.493 în 2016 și de 2.610 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.567 |
| 2022 | 2.576 |
| 2023 | 2.568 |
| 2024 | 2.597 |
| 2025 | 2.603 |
| 2026 | 2.610 |
Știați că?
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 3.898.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Ruginoasa (populație: 6.024), la 3,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Hărmănești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Hărmănești | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,8 ‰ | 25,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.059 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,6 ‰ | 30,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.499 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,4 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 905 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,0 ‰ | 8,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.947 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Hărmănești | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,44 km | 3,80 km | 7,67 km | pe locul 1.655 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,30 ‰ | 2,21 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 810 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.434 | 417.276 | 10.177.161 | pe locul 1.641 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 549,4 ‰ | 423,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 923 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 48,4 m² | 48,4 m² | 50,3 m² | pe locul 1.810 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,38 ‰ | 3,34 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.687 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Hărmănești | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 13,0 ‰ | 46,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.911 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,38 ‰ | 3,19 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.966 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Hărmănești | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 34 ‰ | 189 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.811 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 6,0% | 1,5% | 2,3% | pe locul 538 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Hărmănești | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 14,6 m³ | 30,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.138 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 8,31 km | 2,19 km | 4,05 km | pe locul 281 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Hărmănești | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,38 ‰ | 5,12 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.060 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,38 ‰ | 0,59 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.886 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,15 ‰ | 1,35 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 160 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Hărmănești | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 84 ‰ | 187 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.875 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,8 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.419 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Hărmănești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor24 · 30,4%
- Transport și depozitare14 · 17,7%
- Hoteluri și restaurante10 · 12,7%
- Construcții7 · 8,9%
- Industria prelucrătoare5 · 6,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice4 · 5,1%
- Activități administrative și servicii de suport4 · 5,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit3 · 3,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor17 · 21,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor16 · 20,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte11 · 13,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație9 · 11,4%
- Lucrări speciale de construcții7 · 8,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi7 · 8,9%
- Construcții de clădiri5 · 6,3%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora4 · 5,1%
- Activități poștale și de curier4 · 5,1%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe3 · 3,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Hărmănești?
Populația localității Hărmănești este de 2.610 (2026), pe locul 1.837 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Hărmănești?
Hărmănești are o suprafață de 27,8 km², cu o densitate a populației de 94 loc./km².
Populația din Hărmănești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Hărmănești a trecut de la 2.493 la 2.610, adică o variație de +4,7%.
Unde se află Hărmănești?
Hărmănești se află în județul Iași. Latitudine 47,267, longitudine 26,800.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Hărmănești?
În Hărmănești, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 0,38 ‰ (2026), pe locul 2.966 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Hărmănești?
În Hărmănești, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 1,15 ‰ (2024), pe locul 160 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Care localități se învecinează cu Hărmănești?
Cele mai apropiate de Hărmănești sunt: Ruginoasa (3,7 km), Pașcani (6,0 km), Vânători (8,0 km), Todirești (8,1 km), Heleșteni (8,6 km).