Vlădeni (Iași): populație și statistici
Vlădeni are o populație de 3.999 (2026), pe o suprafață de 79,3 km², cu o densitate a populației de 50,4 loc./km². Se află pe locul 1.086 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −9,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.999
- 79,3 km²
- 50 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Iași după populație: Vlădeni ocupă locul 58 (număr de localități: 98).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 176 ‰ în Vlădeni, față de o medie de 187 ‰ în județul Iași și 163 ‰ la nivel național.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 0,88 km în Vlădeni, față de o medie de 2,19 km în județul Iași și 3,05 km la nivel național.
Vlădeni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 48).
Vlădeni în cifre
Unde se află Vlădeni?
localități vecine
- Roșcani6,0 km · 1.542
- Gropnița8,3 km · 3.225
- Fântânele11 km · 2.042
- Andrieșeni11 km · 3.764
- Bivolari12 km · 3.880
- Trifești12 km · 3.870
- Șipote13 km · 4.574
- Probota13 km · 3.478
Toate localitățile din județul Iași
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Vlădeni în timp
Populația localității Vlădeni a fost de 4.438 în 2016 și de 3.999 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.196 |
| 2022 | 4.123 |
| 2023 | 4.102 |
| 2024 | 4.089 |
| 2025 | 4.051 |
| 2026 | 3.999 |
Știați că?
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 11.111.
- Cea mai apropiată localitate este Roșcani, la 6,0 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Popricani (populație: 8.821), la 21 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vlădeni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vlădeni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,8 ‰ | 25,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.089 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,0 ‰ | 30,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 440 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,0 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.505 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,8 ‰ | 8,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.947 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vlădeni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,70 km | 3,80 km | 7,67 km | pe locul 954 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,50 ‰ | 2,21 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.147 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.388 | 417.276 | 10.177.161 | pe locul 673 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 597,1 ‰ | 423,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 631 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,3 m² | 48,4 m² | 50,3 m² | pe locul 1.936 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,50 ‰ | 3,34 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.553 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Vlădeni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 24,3 ‰ | 46,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.046 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,75 ‰ | 3,19 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.893 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vlădeni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 125 ‰ | 189 ‰ | 71 ‰ | pe locul 750 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,6% | 1,5% | 2,3% | pe locul 2.803 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Vlădeni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 35,5 m³ | 30,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 873 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 0,88 km | 2,19 km | 4,05 km | pe locul 1.564 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Vlădeni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,50 ‰ | 5,12 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.496 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,50 ‰ | 0,59 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.171 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,50 ‰ | 1,35 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.007 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vlădeni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 176 ‰ | 187 ‰ | 91 ‰ | pe locul 197 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,5 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.272 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vlădeni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor67 · 22,3%
- Activități administrative și servicii de suport34 · 11,3%
- Construcții29 · 9,7%
- Transport și depozitare29 · 9,7%
- Industria prelucrătoare28 · 9,3%
- Hoteluri și restaurante21 · 7,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit18 · 6,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice16 · 5,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor48 · 16,0%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor47 · 15,7%
- Lucrări speciale de construcții27 · 9,0%
- Construcții de clădiri23 · 7,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte22 · 7,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi21 · 7,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație21 · 7,0%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi19 · 6,3%
- Lucrări de geniu civil16 · 5,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe14 · 4,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vlădeni?
Populația localității Vlădeni este de 3.999 (2026), pe locul 1.086 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vlădeni?
Vlădeni are o suprafață de 79,3 km², cu o densitate a populației de 50 loc./km².
Populația din Vlădeni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vlădeni a trecut de la 4.438 la 3.999, adică o variație de −9,9%.
Unde se află Vlădeni?
Vlădeni se află în județul Iași. Latitudine 47,425, longitudine 27,347.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vlădeni?
În Vlădeni, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 176 ‰ (2025), pe locul 197 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vlădeni?
În Vlădeni, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 0,88 km (2025), pe locul 1.564 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Care localități se învecinează cu Vlădeni?
Cele mai apropiate de Vlădeni sunt: Roșcani (6,0 km), Gropnița (8,3 km), Fântânele (11 km), Andrieșeni (11 km), Bivolari (12 km).