Tătăruși: populație și statistici
Tătăruși are o populație de 5.122 (2026), pe o suprafață de 65,7 km², cu o densitate a populației de 77,9 loc./km². Se află pe locul 722 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −9,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.122
- 65,7 km²
- 78 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Iași după populație: Tătăruși ocupă locul 40 (număr de localități: 98).
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 2,0 m³ în Tătăruși, față de o medie de 30,8 m³ în județul Iași și 39,9 m³ la nivel național.
Medici la 1 000 de locuitori: 0,20 ‰ în Tătăruși, față de o medie de 5,12 ‰ în județul Iași și 3,53 ‰ la nivel național.
Tătăruși: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 43).
Tătăruși în cifre
Unde se află Tătăruși?
Populația din Tătăruși în timp
Populația localității Tătăruși a fost de 5.643 în 2016 și de 5.122 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.391 |
| 2022 | 5.322 |
| 2023 | 5.252 |
| 2024 | 5.208 |
| 2025 | 5.165 |
| 2026 | 5.122 |
Știați că?
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.207.
- Cea mai apropiată localitate este Drăgușeni, la 6,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Dolhasca (populație: 11.260), la 8,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Tătăruși
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Tătăruși | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,9 ‰ | 25,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.271 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,9 ‰ | 30,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.436 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,8 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.599 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,2 ‰ | 8,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.013 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Tătăruși | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,01 km | 3,80 km | 7,67 km | pe locul 1.767 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,51 ‰ | 2,21 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 449 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.548 | 417.276 | 10.177.161 | pe locul 613 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 497,5 ‰ | 423,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.432 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 54,6 m² | 48,4 m² | 50,3 m² | pe locul 1.087 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,34 ‰ | 3,34 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 536 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Tătăruși | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 16,4 ‰ | 46,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.716 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,98 ‰ | 3,19 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.574 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Tătăruși | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 46 ‰ | 189 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.370 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,9% | 1,5% | 2,3% | pe locul 1.803 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Tătăruși | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 2,0 m³ | 30,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.612 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Tătăruși | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,20 ‰ | 5,12 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.705 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,20 ‰ | 0,59 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.651 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 1,35 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.367 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Tătăruși | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 87 ‰ | 187 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.750 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,0 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.630 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Tătăruși
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor51 · 23,9%
- Transport și depozitare30 · 14,1%
- Construcții27 · 12,7%
- Hoteluri și restaurante20 · 9,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice13 · 6,1%
- Activități administrative și servicii de suport13 · 6,1%
- Alte activități de servicii13 · 6,1%
- Industria prelucrătoare10 · 4,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor43 · 20,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte26 · 12,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor24 · 11,3%
- Construcții de clădiri23 · 10,8%
- Lucrări speciale de construcții22 · 10,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație18 · 8,5%
- Lucrări de geniu civil14 · 6,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi12 · 5,6%
- Activități poștale și de curier8 · 3,8%
- Alte activități de servicii personale8 · 3,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Tătăruși?
Populația localității Tătăruși este de 5.122 (2026), pe locul 722 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Tătăruși?
Tătăruși are o suprafață de 65,7 km², cu o densitate a populației de 78 loc./km².
Populația din Tătăruși crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Tătăruși a trecut de la 5.643 la 5.122, adică o variație de −9,2%.
Unde se află Tătăruși?
Tătăruși se află în județul Iași. Latitudine 47,356, longitudine 26,577.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Tătăruși?
În Tătăruși, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 2,0 m³ (2025), pe locul 2.612 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tătăruși?
În Tătăruși, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,20 ‰ (2024), pe locul 2.705 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Care localități se învecinează cu Tătăruși?
Cele mai apropiate de Tătăruși sunt: Drăgușeni (6,8 km), Forăști (7,4 km), Lespezi (8,2 km), Dolhasca (8,6 km), Cristești (9,8 km).