Movileni (Iași): populație și statistici
Movileni are o populație de 3.057 (2026), pe o suprafață de 75,6 km², cu o densitate a populației de 40,4 loc./km². Se află pe locul 1.543 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.057
- 75,6 km²
- 40 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Iași după populație: Movileni ocupă locul 79 (număr de localități: 98).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 4,91 ‰ în Movileni, față de o medie de 2,21 ‰ în județul Iași și 1,87 ‰ la nivel național.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 26,2 ‰ în Movileni, față de o medie de 25,3 ‰ în județul Iași și 18,5 ‰ la nivel național.
Movileni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 33).
Movileni în cifre
Unde se află Movileni?
Populația din Movileni în timp
Populația localității Movileni a fost de 3.162 în 2016 și de 3.057 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.097 |
| 2022 | 3.087 |
| 2023 | 3.058 |
| 2024 | 3.049 |
| 2025 | 3.041 |
| 2026 | 3.057 |
Știați că?
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.594.
- Densitatea populației sale este de 2,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Românești, la 4,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Rediu (populație: 10.607), la 8,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru Movileni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Movileni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 26,2 ‰ | 25,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 368 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,4 ‰ | 30,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.765 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,2 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.399 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,8 ‰ | 8,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.639 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Movileni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,11 km | 3,80 km | 7,67 km | pe locul 2.427 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 4,91 ‰ | 2,21 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 256 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.539 | 417.276 | 10.177.161 | pe locul 1.464 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 503,4 ‰ | 423,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.377 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 51,1 m² | 48,4 m² | 50,3 m² | pe locul 1.468 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Movileni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 25,8 ‰ | 46,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.900 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,64 ‰ | 3,19 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.005 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Movileni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 47 ‰ | 189 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.331 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,3% | 1,5% | 2,3% | pe locul 2.207 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Movileni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 1,0 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 77 ‰ | 576 ‰ | 200 ‰ | pe locul 869 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 7,9 ‰ | 8,0 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 864 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Movileni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 14,7 m³ | 30,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.132 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,61 km | 2,19 km | 4,05 km | pe locul 724 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Movileni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,65 ‰ | 5,12 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.025 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 0,59 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.137 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,65 ‰ | 1,35 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 654 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Movileni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 80 ‰ | 187 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.037 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,3 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.683 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Movileni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor47 · 18,1%
- Transport și depozitare31 · 11,9%
- Industria prelucrătoare25 · 9,6%
- Construcții22 · 8,5%
- Hoteluri și restaurante21 · 8,1%
- Activități administrative și servicii de suport21 · 8,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit20 · 7,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice17 · 6,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor33 · 12,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor32 · 12,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte22 · 8,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi22 · 8,5%
- Lucrări speciale de construcții21 · 8,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație21 · 8,1%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe19 · 7,3%
- Tranzacții imobiliare16 · 6,2%
- Construcții de clădiri15 · 5,8%
- Fabricarea produselor alimentare14 · 5,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Movileni?
Populația localității Movileni este de 3.057 (2026), pe locul 1.543 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Movileni?
Movileni are o suprafață de 75,6 km², cu o densitate a populației de 40 loc./km².
Populația din Movileni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Movileni a trecut de la 3.162 la 3.057, adică o variație de −3,3%.
Unde se află Movileni?
Movileni se află în județul Iași. Latitudine 47,302, longitudine 27,374.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Movileni?
În Movileni, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 4,91 ‰ (2025), pe locul 256 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Movileni?
În Movileni, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 26,2 ‰ (2025), pe locul 368 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Movileni?
Cele mai apropiate de Movileni sunt: Românești (4,5 km), Rediu (8,8 km), Țigănași (8,9 km), Erbiceni (11 km), Gropnița (11 km).