Tansa: populație și statistici
Tansa are o populație de 3.034 (2026), pe o suprafață de 35,7 km², cu o densitate a populației de 85,0 loc./km². Se află pe locul 1.559 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +17,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.034
- 35,7 km²
- 85 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Iași după populație: Tansa ocupă locul 80 (număr de localități: 98).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,33 ‰ în Tansa, față de o medie de 2,21 ‰ în județul Iași și 1,87 ‰ la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 26,4 ‰ în Tansa, față de o medie de 30,9 ‰ în județul Iași și 20,1 ‰ la nivel național.
Tansa: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 19).
Tansa în cifre
Unde se află Tansa?
localități vecine
- Țibănești6,8 km · 8.030
- Dumești7,6 km · 3.556
- Dagâța8,1 km · 4.464
- Pâncești8,3 km · 1.384
- Băcești9,6 km · 4.982
- Țibana10 km · 8.233
- Poienari11 km · 1.463
- Bozieni11 km · 2.711
Toate localitățile din județul Iași
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Tansa în timp
Populația localității Tansa a fost de 2.589 în 2016 și de 3.034 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.144 |
| 2022 | 3.180 |
| 2023 | 3.186 |
| 2024 | 3.160 |
| 2025 | 3.109 |
| 2026 | 3.034 |
Știați că?
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.999.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Țibănești (populație: 8.030), la 6,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru Tansa
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Tansa | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,9 ‰ | 25,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.803 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 26,4 ‰ | 30,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 179 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,9 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.547 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,2 ‰ | 8,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.251 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Tansa | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,42 km | 3,80 km | 7,67 km | pe locul 1.420 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,33 ‰ | 2,21 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.314 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.528 | 417.276 | 10.177.161 | pe locul 1.484 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 503,6 ‰ | 423,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.375 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 40,9 m² | 48,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2.645 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Tansa | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 15,2 ‰ | 46,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.796 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,99 ‰ | 3,19 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.563 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Tansa | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 32 ‰ | 189 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.870 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,3% | 1,5% | 2,3% | pe locul 1.123 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Tansa | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 12,2 m³ | 30,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.262 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,83 km | 2,19 km | 4,05 km | pe locul 1.128 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Tansa | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 5,12 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.277 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 0,59 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.137 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,66 ‰ | 1,35 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 625 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Tansa | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 66 ‰ | 187 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.582 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,3 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.683 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Tansa
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor26 · 21,1%
- Transport și depozitare16 · 13,0%
- Construcții11 · 8,9%
- Activități administrative și servicii de suport11 · 8,9%
- Activități profesionale, științifice și tehnice10 · 8,1%
- Tranzacții imobiliare9 · 7,3%
- Hoteluri și restaurante8 · 6,5%
- Industria prelucrătoare7 · 5,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor19 · 15,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor15 · 12,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte14 · 11,4%
- Construcții de clădiri11 · 8,9%
- Lucrări speciale de construcții10 · 8,1%
- Lucrări de geniu civil9 · 7,3%
- Tranzacții imobiliare9 · 7,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi8 · 6,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație8 · 6,5%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe6 · 4,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Tansa?
Populația localității Tansa este de 3.034 (2026), pe locul 1.559 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Tansa?
Tansa are o suprafață de 35,7 km², cu o densitate a populației de 85 loc./km².
Populația din Tansa crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Tansa a trecut de la 2.589 la 3.034, adică o variație de +17,2%.
Unde se află Tansa?
Tansa se află în județul Iași. Latitudine 46,897, longitudine 27,253.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tansa?
În Tansa, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,33 ‰ (2025), pe locul 2.314 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tansa?
În Tansa, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 26,4 ‰ (2025), pe locul 179 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Tansa?
Cele mai apropiate de Tansa sunt: Țibănești (6,8 km), Dumești (7,6 km), Dagâța (8,1 km), Pâncești (8,3 km), Băcești (9,6 km).