Horlești: populație și statistici
Horlești are o populație de 3.003 (2026), pe o suprafață de 51,4 km², cu o densitate a populației de 58,4 loc./km². Se află pe locul 1.585 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.003
- 51,4 km²
- 58 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Iași după populație: Horlești ocupă locul 81 (număr de localități: 98).
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 17,62 km în Horlești, față de o medie de 3,80 km în județul Iași și 4,84 km la nivel național.
Horlești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 29).
Horlești în cifre
Unde se află Horlești?
Populația din Horlești în timp
Populația localității Horlești a fost de 3.120 în 2016 și de 3.003 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.061 |
| 2022 | 3.040 |
| 2023 | 3.033 |
| 2024 | 3.031 |
| 2025 | 3.007 |
| 2026 | 3.003 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Iași pentru „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”.
- „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.202.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Voinești (populație: 8.823), la 7,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Horlești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Horlești | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,6 ‰ | 25,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.086 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,3 ‰ | 30,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 853 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,3 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.767 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,0 ‰ | 8,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.885 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Horlești | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 17,62 km | 3,80 km | 7,67 km | pe locul 236 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 5,00 ‰ | 2,21 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 246 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.193 | 417.276 | 10.177.161 | pe locul 2.078 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 397,3 ‰ | 423,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.693 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 45,6 m² | 48,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2.157 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,00 ‰ | 3,34 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.139 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Horlești | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 6,73 km | 3,45 km | 6,17 km | pe locul 435 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 57 m³ | 7.241 m³ | 325.688 m³ | pe locul 933 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Horlești | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 17,6 ‰ | 46,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.628 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,00 ‰ | 3,19 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.553 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Horlești | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 51 ‰ | 189 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.178 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,2% | 1,5% | 2,3% | pe locul 2.276 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Horlești | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 18,3 m³ | 30,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.897 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 7,66 km | 2,19 km | 4,05 km | pe locul 336 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Horlești | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 5,12 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.277 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 0,59 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.137 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,00 ‰ | 1,35 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 229 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Horlești | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 106 ‰ | 187 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.057 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,3 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.683 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Horlești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor36 · 24,7%
- Construcții19 · 13,0%
- Transport și depozitare17 · 11,6%
- Industria prelucrătoare15 · 10,3%
- Activități administrative și servicii de suport14 · 9,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice13 · 8,9%
- Informații și comunicații8 · 5,5%
- Hoteluri și restaurante7 · 4,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor29 · 19,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor24 · 16,4%
- Lucrări speciale de construcții14 · 9,6%
- Construcții de clădiri12 · 8,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi12 · 8,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte11 · 7,5%
- Activități de arhitectură și inginerie; activități de testări și analize tehnice8 · 5,5%
- Tranzacții imobiliare7 · 4,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație6 · 4,1%
- Activități de programare informatică, consultanță și alte activități conexe5 · 3,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Horlești?
Populația localității Horlești este de 3.003 (2026), pe locul 1.585 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Horlești?
Horlești are o suprafață de 51,4 km², cu o densitate a populației de 58 loc./km².
Populația din Horlești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Horlești a trecut de la 3.120 la 3.003, adică o variație de −3,7%.
Unde se află Horlești?
Horlești se află în județul Iași. Latitudine 47,111, longitudine 27,380.
Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Horlești?
În Horlești, „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)” se situează la 57 m³ (2025), pe locul 933 dintre localități (1.023 în total); mediana națională este 269 m³.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Horlești?
În Horlești, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 17,62 km (2025), pe locul 236 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Care localități se învecinează cu Horlești?
Cele mai apropiate de Horlești sunt: Voinești (7,0 km), Dumești (8,2 km), Popești (8,7 km), Lețcani (8,7 km), Miroslava (8,9 km).