Deleni (Iași): populație și statistici
Deleni are o populație de 9.789 (2026), pe o suprafață de 151,2 km², cu o densitate a populației de 64,8 loc./km². Se află pe locul 272 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 9.789
- 151,2 km²
- 65 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Iași după populație: Deleni ocupă locul 15 (număr de localități: 98).
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 1,0 în Deleni, față de o medie de 2,7 la 10 000 loc. în județul Iași și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 303,6 ‰ în Deleni, față de o medie de 423,3 ‰ în județul Iași și 470,2 ‰ la nivel național.
Deleni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 53).
Deleni în cifre
Unde se află Deleni?
localități vecine
- Frumușica6,0 km · 5.776
- Sirețel8,3 km · 4.705
- Tudora10 km · 4.828
- Hârlău11 km · 16.230
- Flămânzi11 km · 11.100
- Coșula13 km · 3.090
- Copălău14 km · 4.258
- Dolhasca15 km · 11.260
Toate localitățile din județul Iași
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Deleni în timp
Populația localității Deleni a fost de 10.517 în 2016 și de 9.789 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 10.188 |
| 2022 | 10.083 |
| 2023 | 9.947 |
| 2024 | 9.927 |
| 2025 | 9.858 |
| 2026 | 9.789 |
Știați că?
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 21.169.
- Cea mai apropiată localitate este Frumușica, la 6,0 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Hârlău (populație: 16.230), la 11 km distanță.
Toți indicatorii pentru Deleni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Deleni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,0 ‰ | 25,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.821 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,6 ‰ | 30,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 625 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,4 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 600 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,9 ‰ | 8,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.234 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Deleni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 4,08 km | 3,80 km | 7,67 km | pe locul 2.231 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,53 ‰ | 2,21 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.219 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.972 | 417.276 | 10.177.161 | pe locul 453 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 303,6 ‰ | 423,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.116 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 40,3 m² | 48,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2.691 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,31 ‰ | 3,34 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.755 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Deleni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 14,6 ‰ | 46,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.827 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,33 ‰ | 3,19 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.292 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Deleni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 46 ‰ | 189 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.370 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,7% | 1,5% | 2,3% | pe locul 1.366 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Deleni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 1,0 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 4 ‰ | 576 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.203 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 1,8 ‰ | 8,0 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.315 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Deleni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 9,8 m³ | 30,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.380 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 0,25 km | 2,19 km | 4,05 km | pe locul 1.649 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Deleni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,82 ‰ | 5,12 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 689 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 0,59 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.257 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 1,35 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.665 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Deleni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 103 ‰ | 187 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.155 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,0 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 3.084 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Deleni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor67 · 18,9%
- Transport și depozitare63 · 17,8%
- Construcții46 · 13,0%
- Hoteluri și restaurante30 · 8,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice28 · 7,9%
- Activități administrative și servicii de suport20 · 5,6%
- Alte activități de servicii20 · 5,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit18 · 5,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor53 · 15,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte50 · 14,1%
- Lucrări speciale de construcții42 · 11,9%
- Construcții de clădiri39 · 11,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor35 · 9,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație29 · 8,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi26 · 7,3%
- Lucrări de geniu civil25 · 7,1%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe16 · 4,5%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice16 · 4,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Deleni?
Populația localității Deleni este de 9.789 (2026), pe locul 272 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Deleni?
Deleni are o suprafață de 151,2 km², cu o densitate a populației de 65 loc./km².
Populația din Deleni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Deleni a trecut de la 10.517 la 9.789, adică o variație de −6,9%.
Unde se află Deleni?
Deleni se află în județul Iași. Latitudine 47,482, longitudine 26,789.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Deleni?
În Deleni, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 1,0 la 10 000 loc. (2025), pe locul 3.084 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Deleni?
În Deleni, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 303,6 ‰ (2025), pe locul 3.116 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Deleni?
Cele mai apropiate de Deleni sunt: Frumușica (6,0 km), Sirețel (8,3 km), Tudora (10 km), Hârlău (11 km), Flămânzi (11 km).