Răchiteni: populație și statistici
Răchiteni are o populație de 3.099 (2026), pe o suprafață de 16,5 km², cu o densitate a populației de 188 loc./km². Se află pe locul 1.513 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −9,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.099
- 16,5 km²
- 188 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Iași după populație: Răchiteni ocupă locul 76 (număr de localități: 98).
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 7,7 ‰ în Răchiteni, față de o medie de 25,3 ‰ în județul Iași și 18,5 ‰ la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 50 ‰ în Răchiteni, față de o medie de 187 ‰ în județul Iași și 163 ‰ la nivel național.
Răchiteni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Construcții de clădiri (număr de societăți: 18).
Răchiteni în cifre
Unde se află Răchiteni?
Populația din Răchiteni în timp
Populația localității Răchiteni a fost de 3.441 în 2016 și de 3.099 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.258 |
| 2022 | 3.235 |
| 2023 | 3.196 |
| 2024 | 3.165 |
| 2025 | 3.137 |
| 2026 | 3.099 |
Știați că?
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 2.310.
- Densitatea populației sale este de 2,1 ori media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Mircești, la 4,0 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Săbăoani (populație: 11.592), la 4,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Răchiteni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Răchiteni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 7,7 ‰ | 25,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.053 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,8 ‰ | 30,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.201 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,2 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.424 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,0 ‰ | 8,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.199 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Răchiteni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,32 km | 3,80 km | 7,67 km | pe locul 1.677 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,26 ‰ | 2,21 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 830 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.377 | 417.276 | 10.177.161 | pe locul 1.740 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 444,3 ‰ | 423,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.085 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 61,7 m² | 48,4 m² | 50,3 m² | pe locul 514 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,65 ‰ | 3,34 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.409 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Răchiteni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 6,84 km | 3,45 km | 6,17 km | pe locul 423 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 385 m³ | 7.241 m³ | 325.688 m³ | pe locul 275 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Răchiteni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 13,2 ‰ | 46,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.900 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,29 ‰ | 3,19 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.332 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Răchiteni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 137 ‰ | 189 ‰ | 71 ‰ | pe locul 668 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,8% | 1,5% | 2,3% | pe locul 2.620 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Răchiteni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 16,8 m³ | 30,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.007 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Răchiteni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 5,12 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.339 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 0,59 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.210 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,65 ‰ | 1,35 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 654 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Răchiteni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 50 ‰ | 187 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.959 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,2 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.781 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Răchiteni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor22 · 20,4%
- Construcții20 · 18,5%
- Transport și depozitare10 · 9,3%
- Activități administrative și servicii de suport9 · 8,3%
- Hoteluri și restaurante8 · 7,4%
- Industria prelucrătoare7 · 6,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice7 · 6,5%
- Agricultură, silvicultură și pescuit6 · 5,6%
Cele mai frecvente activități
- Construcții de clădiri18 · 16,7%
- Lucrări speciale de construcții18 · 16,7%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor15 · 13,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor12 · 11,1%
- Lucrări de geniu civil10 · 9,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte8 · 7,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație8 · 7,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi7 · 6,5%
- Fabricarea produselor alimentare6 · 5,6%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră6 · 5,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Răchiteni?
Populația localității Răchiteni este de 3.099 (2026), pe locul 1.513 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Răchiteni?
Răchiteni are o suprafață de 16,5 km², cu o densitate a populației de 188 loc./km².
Populația din Răchiteni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Răchiteni a trecut de la 3.441 la 3.099, adică o variație de −9,9%.
Unde se află Răchiteni?
Răchiteni se află în județul Iași. Latitudine 47,050, longitudine 26,901.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Răchiteni?
În Răchiteni, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 7,7 ‰ (2025), pe locul 3.053 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Răchiteni?
În Răchiteni, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 50 ‰ (2025), pe locul 2.959 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Răchiteni?
Cele mai apropiate de Răchiteni sunt: Mircești (4,0 km), Săbăoani (4,6 km), Tămășeni (6,1 km), Butea (6,4 km), Doljești (6,5 km).