Ipatele: populație și statistici
Ipatele are o populație de 1.594 (2026), pe o suprafață de 48,4 km², cu o densitate a populației de 33,0 loc./km². Se află pe locul 2.658 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −12,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.594
- 48,4 km²
- 33 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Iași după populație: Ipatele ocupă locul 95 (număr de localități: 98).
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 1,88 ‰ în Ipatele, față de o medie de 1,35 ‰ în județul Iași și 1,08 ‰ la nivel național.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 8,2 ‰ în Ipatele, față de o medie de 46,5 ‰ în județul Iași și 60,3 ‰ la nivel național.
Ipatele: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 6).
Ipatele în cifre
Unde se află Ipatele?
Populația din Ipatele în timp
Populația localității Ipatele a fost de 1.829 în 2016 și de 1.594 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.648 |
| 2022 | 1.608 |
| 2023 | 1.614 |
| 2024 | 1.602 |
| 2025 | 1.588 |
| 2026 | 1.594 |
Știați că?
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.775.
- Densitatea populației sale este de 2,8 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Drăgușeni, la 3,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Șcheia (populație: 3.098), la 5,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ipatele
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ipatele | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,8 ‰ | 25,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 503 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,6 ‰ | 30,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.499 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,7 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 329 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,4 ‰ | 8,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.199 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ipatele | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 12,05 km | 3,80 km | 7,67 km | pe locul 629 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,25 ‰ | 2,21 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.420 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 934 | 417.276 | 10.177.161 | pe locul 2.560 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 585,9 ‰ | 423,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 690 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 36,2 m² | 48,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2.962 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Ipatele | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 8,2 ‰ | 46,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 3.081 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,63 ‰ | 3,19 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.832 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ipatele | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 70 ‰ | 189 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.592 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 6,0% | 1,5% | 2,3% | pe locul 538 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Ipatele | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 14,4 m³ | 30,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.159 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 7,28 km | 2,19 km | 4,05 km | pe locul 371 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Ipatele | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,63 ‰ | 5,12 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.081 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,63 ‰ | 0,59 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 668 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,88 ‰ | 1,35 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 29 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ipatele | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 125 ‰ | 187 ‰ | 91 ‰ | pe locul 618 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,3 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 522 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ipatele
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor7 · 17,1%
- Transport și depozitare6 · 14,6%
- Activități administrative și servicii de suport5 · 12,2%
- Industria prelucrătoare4 · 9,8%
- Construcții4 · 9,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice4 · 9,8%
- Tranzacții imobiliare3 · 7,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor6 · 14,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi6 · 14,6%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor5 · 12,2%
- Lucrări speciale de construcții4 · 9,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte4 · 9,8%
- Fabricarea produselor alimentare3 · 7,3%
- Construcții de clădiri3 · 7,3%
- Tranzacții imobiliare3 · 7,3%
- Activități de arhitectură și inginerie; activități de testări și analize tehnice3 · 7,3%
- Activități de închiriere și leasing3 · 7,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ipatele?
Populația localității Ipatele este de 1.594 (2026), pe locul 2.658 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ipatele?
Ipatele are o suprafață de 48,4 km², cu o densitate a populației de 33 loc./km².
Populația din Ipatele crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ipatele a trecut de la 1.829 la 1.594, adică o variație de −12,8%.
Unde se află Ipatele?
Ipatele se află în județul Iași. Latitudine 46,906, longitudine 27,441.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ipatele?
În Ipatele, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 1,88 ‰ (2024), pe locul 29 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ipatele?
În Ipatele, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 8,2 ‰ (2026), pe locul 3.081 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Care localități se învecinează cu Ipatele?
Cele mai apropiate de Ipatele sunt: Drăgușeni (3,7 km), Șcheia (5,5 km), Todirești (7,2 km), Negrești (7,3 km), Țibănești (7,6 km).