Bivolari: populație și statistici
Bivolari are o populație de 3.880 (2026), pe o suprafață de 74,0 km², cu o densitate a populației de 52,5 loc./km². Se află pe locul 1.125 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.880
- 74,0 km²
- 52 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Iași după populație: Bivolari ocupă locul 62 (număr de localități: 98).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 0,6% în Bivolari, față de o medie de 1,5% în județul Iași și 2,0% la nivel național.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,52 ‰ în Bivolari, față de o medie de 2,21 ‰ în județul Iași și 1,87 ‰ la nivel național.
Bivolari: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 44).
Bivolari în cifre
Unde se află Bivolari?
localități vecine
- Andrieșeni7,1 km · 3.764
- Roșcani7,1 km · 1.542
- Trifești11 km · 3.870
- Vlădeni12 km · 3.999
- Călărași13 km · 3.100
- Răuseni14 km · 2.364
- Șipote18 km · 4.574
- Probota18 km · 3.478
Toate localitățile din județul Iași
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Bivolari în timp
Populația localității Bivolari a fost de 4.336 în 2016 și de 3.880 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.102 |
| 2022 | 4.032 |
| 2023 | 3.978 |
| 2024 | 3.945 |
| 2025 | 3.923 |
| 2026 | 3.880 |
Știați că?
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.359.
- Cea mai apropiată localitate este Andrieșeni, la 7,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Popricani (populație: 8.821), la 30 km distanță.
Toți indicatorii pentru Bivolari
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Bivolari | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,7 ‰ | 25,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.103 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,4 ‰ | 30,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.557 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,9 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.547 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,8 ‰ | 8,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 697 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Bivolari | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,73 km | 3,80 km | 7,67 km | pe locul 1.584 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,52 ‰ | 2,21 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.128 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.081 | 417.276 | 10.177.161 | pe locul 877 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 536,3 ‰ | 423,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.029 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 42,0 m² | 48,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2.553 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Bivolari | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 22,7 ‰ | 46,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.177 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,61 ‰ | 3,19 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 640 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Bivolari | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 91 ‰ | 189 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.152 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,6% | 1,5% | 2,3% | pe locul 2.803 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Bivolari | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 18,0 m³ | 30,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.916 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,38 km | 2,19 km | 4,05 km | pe locul 773 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Bivolari | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,03 ‰ | 5,12 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 481 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,52 ‰ | 0,59 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.069 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,77 ‰ | 1,35 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 446 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Bivolari | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 78 ‰ | 187 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.122 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,6 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.202 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Bivolari
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor61 · 20,7%
- Transport și depozitare30 · 10,2%
- Hoteluri și restaurante30 · 10,2%
- Activități administrative și servicii de suport30 · 10,2%
- Industria prelucrătoare24 · 8,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit22 · 7,5%
- Construcții22 · 7,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice21 · 7,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor44 · 14,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor39 · 13,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație28 · 9,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi24 · 8,1%
- Lucrări speciale de construcții21 · 7,1%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe20 · 6,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte20 · 6,8%
- Activități de închiriere și leasing19 · 6,4%
- Construcții de clădiri16 · 5,4%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi16 · 5,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Bivolari?
Populația localității Bivolari este de 3.880 (2026), pe locul 1.125 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Bivolari?
Bivolari are o suprafață de 74,0 km², cu o densitate a populației de 52 loc./km².
Populația din Bivolari crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Bivolari a trecut de la 4.336 la 3.880, adică o variație de −10,5%.
Unde se află Bivolari?
Bivolari se află în județul Iași. Latitudine 47,527, longitudine 27,401.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Bivolari?
În Bivolari, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 0,6% (2026), pe locul 2.803 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Bivolari?
În Bivolari, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,52 ‰ (2025), pe locul 2.128 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Care localități se învecinează cu Bivolari?
Cele mai apropiate de Bivolari sunt: Andrieșeni (7,1 km), Roșcani (7,1 km), Trifești (11 km), Vlădeni (12 km), Călărași (13 km).