Erbiceni: populație și statistici
Erbiceni are o populație de 5.679 (2026), pe o suprafață de 81,4 km², cu o densitate a populației de 69,7 loc./km². Se află pe locul 615 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.679
- 81,4 km²
- 70 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Iași după populație: Erbiceni ocupă locul 34 (număr de localități: 98).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 68,8 m² în Erbiceni, față de o medie de 48,4 m² în județul Iași și 51,1 m² la nivel național.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 14,6 ‰ în Erbiceni, față de o medie de 46,5 ‰ în județul Iași și 60,3 ‰ la nivel național.
Erbiceni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 37).
Erbiceni în cifre
Unde se află Erbiceni?
Populația din Erbiceni în timp
Populația localității Erbiceni a fost de 5.789 în 2016 și de 5.679 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.694 |
| 2022 | 5.637 |
| 2023 | 5.660 |
| 2024 | 5.671 |
| 2025 | 5.695 |
| 2026 | 5.679 |
Știați că?
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 11.406.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Podu Iloaiei (populație: 11.971), la 6,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Erbiceni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Erbiceni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,4 ‰ | 25,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.975 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,1 ‰ | 30,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.354 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,7 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 530 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,7 ‰ | 8,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.607 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Erbiceni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,66 km | 3,80 km | 7,67 km | pe locul 1.370 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,41 ‰ | 2,21 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.289 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 3.156 | 417.276 | 10.177.161 | pe locul 414 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 555,7 ‰ | 423,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 882 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 68,8 m² | 48,4 m² | 50,3 m² | pe locul 200 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,88 ‰ | 3,34 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.234 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Erbiceni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 14,6 ‰ | 46,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.827 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,76 ‰ | 3,19 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.889 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Erbiceni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 38 ‰ | 189 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.683 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,7% | 1,5% | 2,3% | pe locul 1.366 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Erbiceni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 11,6 m³ | 30,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.287 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,04 km | 2,19 km | 4,05 km | pe locul 1.326 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Erbiceni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 5,12 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.192 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 0,59 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.040 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,53 ‰ | 1,35 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 919 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Erbiceni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 108 ‰ | 187 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.011 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,8 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.760 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Erbiceni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor46 · 21,5%
- Transport și depozitare29 · 13,6%
- Construcții24 · 11,2%
- Activități administrative și servicii de suport24 · 11,2%
- Hoteluri și restaurante19 · 8,9%
- Industria prelucrătoare13 · 6,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice13 · 6,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit10 · 4,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor37 · 17,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor27 · 12,6%
- Lucrări speciale de construcții23 · 10,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte22 · 10,3%
- Construcții de clădiri18 · 8,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi17 · 7,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație17 · 7,9%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice11 · 5,1%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi11 · 5,1%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră10 · 4,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Erbiceni?
Populația localității Erbiceni este de 5.679 (2026), pe locul 615 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Erbiceni?
Erbiceni are o suprafață de 81,4 km², cu o densitate a populației de 70 loc./km².
Populația din Erbiceni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Erbiceni a trecut de la 5.789 la 5.679, adică o variație de −1,9%.
Unde se află Erbiceni?
Erbiceni se află în județul Iași. Latitudine 47,273, longitudine 27,241.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Erbiceni?
În Erbiceni, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 68,8 m² (2025), pe locul 200 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Erbiceni?
În Erbiceni, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 14,6 ‰ (2026), pe locul 2.827 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Care localități se învecinează cu Erbiceni?
Cele mai apropiate de Erbiceni sunt: Podu Iloaiei (6,5 km), Focuri (7,0 km), Românești (7,4 km), Bălțați (7,6 km), Movileni (11 km).