Țigănași: populație și statistici
Țigănași are o populație de 5.058 (2026), pe o suprafață de 64,5 km², cu o densitate a populației de 78,4 loc./km². Se află pe locul 737 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +5,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.058
- 64,5 km²
- 78 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Iași după populație: Țigănași ocupă locul 42 (număr de localități: 98).
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 11,7 ‰ în Țigănași, față de o medie de 7,7 ‰ în județul Iași și 6,7 ‰ la nivel național.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 2,0 în Țigănași, față de o medie de 2,7 la 10 000 loc. în județul Iași și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Țigănași: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 54).
Țigănași în cifre
Unde se află Țigănași?
localități vecine
- Probota5,5 km · 3.478
- Popricani8,2 km · 8.821
- Movileni8,9 km · 3.057
- Victoria11 km · 4.484
- Rediu11 km · 10.607
- Românești13 km · 1.659
- Trifești14 km · 3.870
- Vlădeni14 km · 3.999
Toate localitățile din județul Iași
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Țigănași în timp
Populația localității Țigănași a fost de 4.816 în 2016 și de 5.058 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.939 |
| 2022 | 4.916 |
| 2023 | 4.875 |
| 2024 | 4.896 |
| 2025 | 4.995 |
| 2026 | 5.058 |
Știați că?
Toți indicatorii pentru Țigănași
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Țigănași | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,3 ‰ | 25,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 534 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,0 ‰ | 30,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.148 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 11,7 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 203 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,7 ‰ | 8,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.824 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Țigănași | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 10,40 km | 3,80 km | 7,67 km | pe locul 837 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,76 ‰ | 2,21 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 396 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.139 | 417.276 | 10.177.161 | pe locul 838 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 422,9 ‰ | 423,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.385 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 56,4 m² | 48,4 m² | 50,3 m² | pe locul 913 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,19 ‰ | 3,34 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.019 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Țigănași | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 19,4 ‰ | 46,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.463 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,58 ‰ | 3,19 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.070 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Țigănași | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 89 ‰ | 189 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.185 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,0% | 1,5% | 2,3% | pe locul 2.436 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Țigănași | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 20,6 m³ | 30,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.762 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,37 km | 2,19 km | 4,05 km | pe locul 1.243 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Țigănași | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,40 ‰ | 5,12 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.963 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,40 ‰ | 0,59 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.772 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,40 ‰ | 1,35 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.339 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Țigănași | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 110 ‰ | 187 ‰ | 91 ‰ | pe locul 945 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,0 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.630 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Țigănași
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor64 · 21,6%
- Construcții39 · 13,2%
- Transport și depozitare31 · 10,5%
- Activități administrative și servicii de suport29 · 9,8%
- Industria prelucrătoare24 · 8,1%
- Alte activități de servicii21 · 7,1%
- Hoteluri și restaurante16 · 5,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice15 · 5,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor54 · 18,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor40 · 13,5%
- Lucrări speciale de construcții37 · 12,5%
- Construcții de clădiri26 · 8,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi21 · 7,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte18 · 6,1%
- Lucrări de geniu civil17 · 5,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație16 · 5,4%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră14 · 4,7%
- Fabricarea produselor alimentare13 · 4,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Țigănași?
Populația localității Țigănași este de 5.058 (2026), pe locul 737 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Țigănași?
Țigănași are o suprafață de 64,5 km², cu o densitate a populației de 78 loc./km².
Populația din Țigănași crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Țigănași a trecut de la 4.816 la 5.058, adică o variație de +5,0%.
Unde se află Țigănași?
Țigănași se află în județul Iași. Latitudine 47,338, longitudine 27,480.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Țigănași?
În Țigănași, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 11,7 ‰ (2025), pe locul 203 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Țigănași?
În Țigănași, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 2,0 la 10 000 loc. (2025), pe locul 2.630 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Care localități se învecinează cu Țigănași?
Cele mai apropiate de Țigănași sunt: Probota (5,5 km), Popricani (8,2 km), Movileni (8,9 km), Victoria (11 km), Rediu (11 km).