Coarnele Caprei: populație și statistici
Coarnele Caprei are o populație de 2.794 (2026), pe o suprafață de 44,3 km², cu o densitate a populației de 63,0 loc./km². Se află pe locul 1.729 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.794
- 44,3 km²
- 63 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Iași după populație: Coarnele Caprei ocupă locul 83 (număr de localități: 98).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,36 ‰ în Coarnele Caprei, față de o medie de 2,21 ‰ în județul Iași și 1,87 ‰ la nivel național.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 1,07 ‰ în Coarnele Caprei, față de o medie de 1,35 ‰ în județul Iași și 1,08 ‰ la nivel național.
Coarnele Caprei: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 24).
Coarnele Caprei în cifre
Unde se află Coarnele Caprei?
Populația din Coarnele Caprei în timp
Populația localității Coarnele Caprei a fost de 3.056 în 2016 și de 2.794 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.831 |
| 2022 | 2.785 |
| 2023 | 2.753 |
| 2024 | 2.752 |
| 2025 | 2.805 |
| 2026 | 2.794 |
Știați că?
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.207.
- Cea mai apropiată localitate este Fântânele, la 7,0 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Belcești (populație: 10.323), la 7,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru Coarnele Caprei
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Coarnele Caprei | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,9 ‰ | 25,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.271 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,8 ‰ | 30,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.682 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,7 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 329 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,5 ‰ | 8,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.719 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Coarnele Caprei | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,98 km | 3,80 km | 7,67 km | pe locul 1.775 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,36 ‰ | 2,21 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.285 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.474 | 417.276 | 10.177.161 | pe locul 1.580 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 527,6 ‰ | 423,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.126 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 42,4 m² | 48,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2.506 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Coarnele Caprei | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 16,1 ‰ | 46,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.741 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,86 ‰ | 3,19 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.006 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Coarnele Caprei | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 34 ‰ | 189 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.811 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 6,2% | 1,5% | 2,3% | pe locul 506 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Coarnele Caprei | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 21,5 m³ | 30,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.696 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Coarnele Caprei | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,72 ‰ | 5,12 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 839 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,72 ‰ | 0,59 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 432 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,07 ‰ | 1,35 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 194 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Coarnele Caprei | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 110 ‰ | 187 ‰ | 91 ‰ | pe locul 945 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,6 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.518 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Coarnele Caprei
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor27 · 22,5%
- Construcții15 · 12,5%
- Activități administrative și servicii de suport14 · 11,7%
- Transport și depozitare12 · 10,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit11 · 9,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice10 · 8,3%
- Tranzacții imobiliare7 · 5,8%
- Industria prelucrătoare4 · 3,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor24 · 20,0%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor16 · 13,3%
- Construcții de clădiri13 · 10,8%
- Lucrări speciale de construcții13 · 10,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe11 · 9,2%
- Lucrări de geniu civil8 · 6,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte8 · 6,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi8 · 6,7%
- Tranzacții imobiliare7 · 5,8%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice6 · 5,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Coarnele Caprei?
Populația localității Coarnele Caprei este de 2.794 (2026), pe locul 1.729 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Coarnele Caprei?
Coarnele Caprei are o suprafață de 44,3 km², cu o densitate a populației de 63 loc./km².
Populația din Coarnele Caprei crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Coarnele Caprei a trecut de la 3.056 la 2.794, adică o variație de −8,6%.
Unde se află Coarnele Caprei?
Coarnele Caprei se află în județul Iași. Latitudine 47,388, longitudine 27,120.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Coarnele Caprei?
În Coarnele Caprei, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,36 ‰ (2025), pe locul 2.285 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Coarnele Caprei?
În Coarnele Caprei, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 1,07 ‰ (2024), pe locul 194 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Care localități se învecinează cu Coarnele Caprei?
Cele mai apropiate de Coarnele Caprei sunt: Fântânele (7,0 km), Belcești (7,8 km), Focuri (8,8 km), Ceplenița (9,9 km), Șipote (10,0 km).