Balș (Iași): populație și statistici
Balș are o populație de 3.574 (2026), pe o suprafață de 31,6 km², cu o densitate a populației de 113 loc./km². Se află pe locul 1.254 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.574
- 31,6 km²
- 113 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Iași după populație: Balș ocupă locul 69 (număr de localități: 98).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 34,0 m² în Balș, față de o medie de 48,4 m² în județul Iași și 51,1 m² la nivel național.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 14,5 ‰ în Balș, față de o medie de 46,5 ‰ în județul Iași și 60,3 ‰ la nivel național.
Balș: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 26).
Balș în cifre
Unde se află Balș?
Populația din Balș în timp
Populația localității Balș a fost de 3.653 în 2016 și de 3.574 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.629 |
| 2022 | 3.614 |
| 2023 | 3.605 |
| 2024 | 3.596 |
| 2025 | 3.580 |
| 2026 | 3.574 |
Știați că?
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.431.
- Cea mai apropiată localitate este Cucuteni, la 5,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Târgu Frumos (populație: 13.463), la 6,9 km distanță.
Toți indicatorii pentru Balș
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Balș | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,2 ‰ | 25,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.211 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,8 ‰ | 30,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.682 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,8 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 513 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,7 ‰ | 8,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.824 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Balș | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,70 km | 3,80 km | 7,67 km | pe locul 1.148 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,24 ‰ | 2,21 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 844 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.641 | 417.276 | 10.177.161 | pe locul 1.344 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 459,1 ‰ | 423,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.907 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 34,0 m² | 48,4 m² | 50,3 m² | pe locul 3.052 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Balș | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 8,03 km | 3,45 km | 6,17 km | pe locul 315 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 72 m³ | 7.241 m³ | 325.688 m³ | pe locul 909 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Balș | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 14,5 ‰ | 46,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.832 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,84 ‰ | 3,19 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.684 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Balș | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 54 ‰ | 189 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.079 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,6% | 1,5% | 2,3% | pe locul 1.422 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Balș | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 18,5 m³ | 30,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.886 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Balș | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,28 ‰ | 5,12 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.510 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,28 ‰ | 0,59 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.414 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,84 ‰ | 1,35 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 377 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Balș | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 94 ‰ | 187 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.468 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,8 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.072 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Balș
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor33 · 18,4%
- Transport și depozitare27 · 15,1%
- Construcții21 · 11,7%
- Industria prelucrătoare15 · 8,4%
- Activități administrative și servicii de suport15 · 8,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice14 · 7,8%
- Tranzacții imobiliare11 · 6,1%
- Hoteluri și restaurante10 · 5,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor26 · 14,5%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor26 · 14,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte24 · 13,4%
- Lucrări speciale de construcții21 · 11,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi20 · 11,2%
- Construcții de clădiri19 · 10,6%
- Lucrări de geniu civil17 · 9,5%
- Tranzacții imobiliare11 · 6,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație10 · 5,6%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice9 · 5,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Balș?
Populația localității Balș este de 3.574 (2026), pe locul 1.254 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Balș?
Balș are o suprafață de 31,6 km², cu o densitate a populației de 113 loc./km².
Populația din Balș crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Balș a trecut de la 3.653 la 3.574, adică o variație de −2,2%.
Unde se află Balș?
Balș se află în județul Iași. Latitudine 47,271, longitudine 27,000.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Balș?
În Balș, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 34,0 m² (2025), pe locul 3.052 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Balș?
În Balș, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 14,5 ‰ (2026), pe locul 2.832 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Care localități se învecinează cu Balș?
Cele mai apropiate de Balș sunt: Cucuteni (5,4 km), Costești (6,6 km), Târgu Frumos (6,9 km), Cotnari (8,2 km), Belcești (9,3 km).