Andrieșeni: populație și statistici
Andrieșeni are o populație de 3.764 (2026), pe o suprafață de 92,0 km², cu o densitate a populației de 40,9 loc./km². Se află pe locul 1.172 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −14,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.764
- 92,0 km²
- 41 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Iași după populație: Andrieșeni ocupă locul 67 (număr de localități: 98).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,27 ‰ în Andrieșeni, față de o medie de 2,21 ‰ în județul Iași și 1,87 ‰ la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 29,2 ‰ în Andrieșeni, față de o medie de 30,9 ‰ în județul Iași și 20,1 ‰ la nivel național.
Andrieșeni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 25).
Andrieșeni în cifre
Unde se află Andrieșeni?
localități vecine
- Bivolari7,1 km · 3.880
- Răuseni7,5 km · 2.364
- Roșcani9,6 km · 1.542
- Călărași9,6 km · 3.100
- Vlădeni11 km · 3.999
- Șipote11 km · 4.574
- Hlipiceni14 km · 3.238
- Plugari14 km · 3.279
Toate localitățile din județul Iași
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Andrieșeni în timp
Populația localității Andrieșeni a fost de 4.421 în 2016 și de 3.764 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.104 |
| 2022 | 4.016 |
| 2023 | 3.933 |
| 2024 | 3.880 |
| 2025 | 3.863 |
| 2026 | 3.764 |
Știați că?
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 12.888.
- Densitatea populației sale este de 2,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Bivolari, la 7,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Albești (populație: 6.730), la 26 km distanță.
Toți indicatorii pentru Andrieșeni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Andrieșeni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,2 ‰ | 25,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.614 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 29,2 ‰ | 30,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 98 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,6 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.238 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,9 ‰ | 8,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.086 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Andrieșeni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,65 km | 3,80 km | 7,67 km | pe locul 1.373 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,27 ‰ | 2,21 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.364 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.022 | 417.276 | 10.177.161 | pe locul 938 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 537,2 ‰ | 423,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.020 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 46,0 m² | 48,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2.110 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Andrieșeni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 16,2 ‰ | 46,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.735 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,80 ‰ | 3,19 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.716 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Andrieșeni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 51 ‰ | 189 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.178 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,8% | 1,5% | 2,3% | pe locul 2.620 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Andrieșeni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 21,0 m³ | 30,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.728 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Andrieșeni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,80 ‰ | 5,12 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 711 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,53 ‰ | 0,59 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.016 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,80 ‰ | 1,35 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 413 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Andrieșeni | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 96 ‰ | 187 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.393 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,7 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.138 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Andrieșeni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor33 · 18,2%
- Transport și depozitare25 · 13,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit17 · 9,4%
- Activități administrative și servicii de suport17 · 9,4%
- Industria prelucrătoare16 · 8,8%
- Construcții11 · 6,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice11 · 6,1%
- Hoteluri și restaurante10 · 5,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor25 · 13,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor21 · 11,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi18 · 9,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte17 · 9,4%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe16 · 8,8%
- Lucrări speciale de construcții11 · 6,1%
- Construcții de clădiri10 · 5,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație10 · 5,5%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi10 · 5,5%
- Alte activități de servicii personale9 · 5,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Andrieșeni?
Populația localității Andrieșeni este de 3.764 (2026), pe locul 1.172 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Andrieșeni?
Andrieșeni are o suprafață de 92,0 km², cu o densitate a populației de 41 loc./km².
Populația din Andrieșeni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Andrieșeni a trecut de la 4.421 la 3.764, adică o variație de −14,9%.
Unde se află Andrieșeni?
Andrieșeni se află în județul Iași. Latitudine 47,520, longitudine 27,307.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Andrieșeni?
În Andrieșeni, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,27 ‰ (2025), pe locul 2.364 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Andrieșeni?
În Andrieșeni, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 29,2 ‰ (2025), pe locul 98 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Andrieșeni?
Cele mai apropiate de Andrieșeni sunt: Bivolari (7,1 km), Răuseni (7,5 km), Roșcani (9,6 km), Călărași (9,6 km), Vlădeni (11 km).