Cotnari: populație și statistici
Cotnari are o populație de 7.082 (2026), pe o suprafață de 103,3 km², cu o densitate a populației de 68,5 loc./km². Se află pe locul 433 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −11,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 7.082
- 103,3 km²
- 68 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Iași după populație: Cotnari ocupă locul 26 (număr de localități: 98).
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 1,4 în Cotnari, față de o medie de 2,7 la 10 000 loc. în județul Iași și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Cotnari: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 68).
Cotnari în cifre
Unde se află Cotnari?
Populația din Cotnari în timp
Populația localității Cotnari a fost de 7.986 în 2016 și de 7.082 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 7.504 |
| 2022 | 7.415 |
| 2023 | 7.298 |
| 2024 | 7.214 |
| 2025 | 7.158 |
| 2026 | 7.082 |
Știați că?
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 14.472.
- Cea mai apropiată localitate este Ceplenița, la 5,0 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Hârlău (populație: 16.230), la 11 km distanță.
Toți indicatorii pentru Cotnari
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Cotnari | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,1 ‰ | 25,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.236 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,2 ‰ | 30,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.087 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,1 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.981 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,3 ‰ | 8,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.775 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Cotnari | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,05 km | 3,80 km | 7,67 km | pe locul 1.504 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,12 ‰ | 2,21 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 902 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.868 | 417.276 | 10.177.161 | pe locul 494 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 405,0 ‰ | 423,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.609 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 43,6 m² | 48,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2.369 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,13 ‰ | 3,34 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.055 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Cotnari | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 3,57 km | 3,45 km | 6,17 km | pe locul 788 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 66 m³ | 7.241 m³ | 325.688 m³ | pe locul 918 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Cotnari | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 16,9 ‰ | 46,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.679 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,82 ‰ | 3,19 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.035 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Cotnari | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 110 ‰ | 189 ‰ | 71 ‰ | pe locul 879 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,4% | 1,5% | 2,3% | pe locul 1.522 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Cotnari | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 19,8 m³ | 30,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.809 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,16 km | 2,19 km | 4,05 km | pe locul 1.518 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Cotnari | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,56 ‰ | 5,12 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.283 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 0,59 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.647 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 1,35 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.271 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Cotnari | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 101 ‰ | 187 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.236 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,4 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.964 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Cotnari
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor88 · 23,7%
- Transport și depozitare46 · 12,4%
- Industria prelucrătoare38 · 10,2%
- Activități administrative și servicii de suport38 · 10,2%
- Hoteluri și restaurante30 · 8,1%
- Construcții25 · 6,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit23 · 6,2%
- Alte activități de servicii22 · 5,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor68 · 18,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor58 · 15,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi35 · 9,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte30 · 8,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație29 · 7,8%
- Fabricarea produselor alimentare24 · 6,5%
- Lucrări speciale de construcții24 · 6,5%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe22 · 5,9%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi22 · 5,9%
- Construcții de clădiri16 · 4,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Cotnari?
Populația localității Cotnari este de 7.082 (2026), pe locul 433 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Cotnari?
Cotnari are o suprafață de 103,3 km², cu o densitate a populației de 68 loc./km².
Populația din Cotnari crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Cotnari a trecut de la 7.986 la 7.082, adică o variație de −11,3%.
Unde se află Cotnari?
Cotnari se află în județul Iași. Latitudine 47,342, longitudine 26,970.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cotnari?
În Cotnari, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 1,4 la 10 000 loc. (2025), pe locul 2.964 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Cotnari?
În Cotnari, „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)” se situează la 66 m³ (2025), pe locul 918 dintre localități (1.023 în total); mediana națională este 269 m³.
Care localități se învecinează cu Cotnari?
Cele mai apropiate de Cotnari sunt: Ceplenița (5,0 km), Scobinți (7,1 km), Balș (8,2 km), Cucuteni (8,8 km), Todirești (8,8 km).