Bălțați: populație și statistici
Bălțați are o populație de 5.504 (2026), pe o suprafață de 46,2 km², cu o densitate a populației de 119 loc./km². Se află pe locul 641 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.504
- 46,2 km²
- 119 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Iași după populație: Bălțați ocupă locul 35 (număr de localități: 98).
Medici la 1 000 de locuitori: 0,18 ‰ în Bălțați, față de o medie de 5,12 ‰ în județul Iași și 3,53 ‰ la nivel național.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 1,02 km în Bălțați, față de o medie de 2,19 km în județul Iași și 3,05 km la nivel național.
Bălțați: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 51).
Bălțați în cifre
Unde se află Bălțați?
Populația din Bălțați în timp
Populația localității Bălțați a fost de 5.625 în 2016 și de 5.504 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.588 |
| 2022 | 5.555 |
| 2023 | 5.559 |
| 2024 | 5.550 |
| 2025 | 5.516 |
| 2026 | 5.504 |
Știați că?
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.475.
- Cea mai apropiată localitate este Lungani, la 4,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Podu Iloaiei (populație: 11.971), la 8,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Bălțați
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Bălțați | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,6 ‰ | 25,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 937 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,2 ‰ | 30,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 868 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,2 ‰ | 7,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 980 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,7 ‰ | 8,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.295 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Bălțați | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 4,83 km | 3,80 km | 7,67 km | pe locul 2.080 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,64 ‰ | 2,21 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.159 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.251 | 417.276 | 10.177.161 | pe locul 752 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 409,0 ‰ | 423,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.572 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 60,5 m² | 48,4 m² | 50,3 m² | pe locul 610 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,55 ‰ | 3,34 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.505 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Bălțați | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 7,34 km | 3,45 km | 6,17 km | pe locul 375 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 239 m³ | 7.241 m³ | 325.688 m³ | pe locul 564 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Bălțați | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 22,9 ‰ | 46,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.158 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,00 ‰ | 3,19 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.660 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Bălțați | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 54 ‰ | 189 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.079 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,3% | 1,5% | 2,3% | pe locul 2.207 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Bălțați | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 15,6 m³ | 30,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.087 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,02 km | 2,19 km | 4,05 km | pe locul 1.544 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Bălțați | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,18 ‰ | 5,12 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.743 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,18 ‰ | 0,59 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.696 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,55 ‰ | 1,35 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 864 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Bălțați | Iași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 92 ‰ | 187 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.535 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,8 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.760 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Bălțați
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor69 · 19,2%
- Transport și depozitare56 · 15,6%
- Activități administrative și servicii de suport37 · 10,3%
- Construcții36 · 10,0%
- Industria prelucrătoare34 · 9,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice28 · 7,8%
- Hoteluri și restaurante18 · 5,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit17 · 4,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor51 · 14,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor46 · 12,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte46 · 12,8%
- Lucrări speciale de construcții34 · 9,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi34 · 9,4%
- Construcții de clădiri23 · 6,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație18 · 5,0%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe17 · 4,7%
- Activități de închiriere și leasing17 · 4,7%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora16 · 4,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Bălțați?
Populația localității Bălțați este de 5.504 (2026), pe locul 641 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Bălțați?
Bălțați are o suprafață de 46,2 km², cu o densitate a populației de 119 loc./km².
Populația din Bălțați crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Bălțați a trecut de la 5.625 la 5.504, adică o variație de −2,2%.
Unde se află Bălțați?
Bălțați se află în județul Iași. Latitudine 47,230, longitudine 27,162.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Bălțați?
În Bălțați, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,18 ‰ (2024), pe locul 2.743 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Bălțați?
În Bălțați, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 1,02 km (2025), pe locul 1.544 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Care localități se învecinează cu Bălțați?
Cele mai apropiate de Bălțați sunt: Lungani (4,5 km), Erbiceni (7,6 km), Podu Iloaiei (8,0 km), Brăești (11 km), Belcești (11 km).