Populație · 2025
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: Bogdana ocupă primul loc, cu 282,2 ‰, iar Tăureni ultimul loc, cu 3,4 ‰. Mediana localităților clasate (total: 3.163) este 16,0 ‰. Clasamentul cuprinde localități cu o populație de cel puțin 500.
Podium și primele 100
Rândul indicatMediana naționalăTreceți cursorul peste un rând, atingeți-l sau selectați-l de la tastatură pentru a vedea poziția sa pe scara națională.
| # | Localitate | Județ | Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|
| 1 | Bogdana | Vaslui | 282,2 ‰ |
| 2 | Grozești | Iași | 263,4 ‰ |
| 3 | Suceveni | Galați | 239,8 ‰ |
| 4 | Țuțora | Iași | 129,3 ‰ |
| 5 | Cozmești | Iași | 116,8 ‰ |
| 6 | Jorăști | Galați | 115,3 ‰ |
| 7 | Ciortești | Iași | 114,2 ‰ |
| 8 | Bălteni | Vaslui | 112,8 ‰ |
| 9 | Muntenii de Jos | Vaslui | 106,5 ‰ |
| 10 | Poienești | Vaslui | 106,0 ‰ |
| 11 | Berceni | Ilfov | 105,2 ‰ |
| 12 | Tunari | Ilfov | 95,3 ‰ |
| 12 | Moșnița Nouă | Timiș | 95,3 ‰ |
| 14 | Chinteni | Cluj | 86,6 ‰ |
| 15 | Cârcea | Dolj | 86,4 ‰ |
| 16 | Moșna | Iași | 85,4 ‰ |
| 17 | Sânpetru | Brașov | 84,1 ‰ |
| 17 | Chiajna | Ilfov | 84,1 ‰ |
| 19 | Malu Mare | Dolj | 83,8 ‰ |
| 20 | Berești-Meria | Galați | 82,9 ‰ |
| 21 | Bârnova | Iași | 79,5 ‰ |
| 22 | Bragadiru | Ilfov | 77,6 ‰ |
| 23 | Ceplenița | Iași | 76,2 ‰ |
| 24 | Colonești | Olt | 76,1 ‰ |
| 25 | Rediu | Iași | 75,8 ‰ |
| 26 | Dolhești | Iași | 75,7 ‰ |
| 27 | Giroc | Timiș | 74,6 ‰ |
| 28 | Valea Lupului | Iași | 74,2 ‰ |
| 29 | Miroslava | Iași | 72,2 ‰ |
| 30 | Bucovăț | Timiș | 71,5 ‰ |
| 31 | Dobroești | Ilfov | 70,6 ‰ |
| 32 | Costuleni | Iași | 70,5 ‰ |
| 33 | Lespezi | Iași | 70,2 ‰ |
| 34 | Popești-Leordeni | Ilfov | 69,7 ‰ |
| 35 | Pielești | Dolj | 68,5 ‰ |
| 36 | Șelimbăr | Sibiu | 67,7 ‰ |
| 37 | Băneasa | Galați | 66,1 ‰ |
| 38 | Voinești | Vaslui | 64,5 ‰ |
| 39 | Groși | Maramureș | 64,4 ‰ |
| 40 | Corbeanca | Ilfov | 61,7 ‰ |
| 41 | Vânători | Galați | 61,1 ‰ |
| 42 | Gorban | Iași | 60,4 ‰ |
| 42 | Domnești | Ilfov | 60,4 ‰ |
| 44 | Hemeiuș | Bacău | 60,1 ‰ |
| 45 | Florești | Cluj | 59,8 ‰ |
| 46 | Crevedia | Dâmbovița | 59,2 ‰ |
| 47 | Ghiroda | Timiș | 58,6 ‰ |
| 48 | Moșoaia | Argeș | 58,3 ‰ |
| 48 | Săvinești | Neamț | 58,3 ‰ |
| 50 | Lăpușnicel | Caraș-Severin | 58,0 ‰ |
| 51 | Agigea | Constanța | 57,9 ‰ |
| 52 | Ștefăneștii de Jos | Ilfov | 57,7 ‰ |
| 53 | Sântandrei | Bihor | 57,6 ‰ |
| 54 | Șimnicu de Sus | Dolj | 57,3 ‰ |
| 54 | Clinceni | Ilfov | 57,3 ‰ |
| 56 | Dumbrăvița | Timiș | 56,7 ‰ |
| 57 | Paleu | Bihor | 55,8 ‰ |
| 58 | Tărlungeni | Brașov | 55,3 ‰ |
| 59 | Șag | Timiș | 54,9 ‰ |
| 59 | Zăpodeni | Vaslui | 54,9 ‰ |
| 61 | Ipotești | Suceava | 54,5 ‰ |
| 62 | Bogda | Timiș | 54,0 ‰ |
| 63 | Păulești | Prahova | 52,9 ‰ |
| 64 | Cristian | Brașov | 52,7 ‰ |
| 65 | Nojorid | Bihor | 52,6 ‰ |
| 66 | Sânandrei | Timiș | 52,5 ‰ |
| 67 | Corunca | Mureș | 52,3 ‰ |
| 68 | Apahida | Cluj | 52,1 ‰ |
| 69 | Mischii | Dolj | 51,5 ‰ |
| 70 | Baciu | Cluj | 51,4 ‰ |
| 71 | Aroneanu | Iași | 51,3 ‰ |
| 72 | Măgurele | Ilfov | 51,2 ‰ |
| 73 | Livezeni | Mureș | 51,1 ‰ |
| 74 | Voluntari | Ilfov | 50,7 ‰ |
| 75 | Ciurea | Iași | 50,4 ‰ |
| 76 | Remetea Mare | Timiș | 49,9 ‰ |
| 77 | Oșorhei | Bihor | 49,8 ‰ |
| 77 | Sopot | Dolj | 49,8 ‰ |
| 79 | Balotești | Ilfov | 49,4 ‰ |
| 80 | Ciurila | Cluj | 49,2 ‰ |
| 80 | Otopeni | Ilfov | 49,2 ‰ |
| 82 | Săbăreni | Giurgiu | 48,2 ‰ |
| 83 | Dragomirești-Vale | Ilfov | 47,7 ‰ |
| 84 | Joița | Giurgiu | 47,2 ‰ |
| 85 | Cristian | Sibiu | 47,0 ‰ |
| 86 | Lumina | Constanța | 46,9 ‰ |
| 86 | Cârța | Sibiu | 46,9 ‰ |
| 88 | Săcălaz | Timiș | 46,8 ‰ |
| 89 | Slătioara | Olt | 46,7 ‰ |
| 90 | Godeanu | Mehedinți | 46,4 ‰ |
| 91 | Cazasu | Brăila | 45,5 ‰ |
| 92 | Bradu | Argeș | 44,9 ‰ |
| 93 | Mogoșoaia | Ilfov | 44,8 ‰ |
| 94 | Ariniș | Maramureș | 44,5 ‰ |
| 94 | Fălciu | Vaslui | 44,5 ‰ |
| 96 | Valu lui Traian | Constanța | 44,4 ‰ |
| 97 | Șcheia | Suceava | 43,5 ‰ |
| 98 | Brebu | Caraș-Severin | 43,3 ‰ |
| 99 | Valea Ierii | Cluj | 43,2 ‰ |
| 99 | Mihăești | Olt | 43,2 ‰ |
Ultimele locuri din clasament
| # | Localitate | Județ | Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|
| 3147 | Orașu Nou | Satu Mare | 5,1 ‰ |
| 3147 | Bărbulești | Ialomița | 5,1 ‰ |
| 3151 | Unguraș | Cluj | 5,0 ‰ |
| 3152 | Borșa | Maramureș | 4,8 ‰ |
| 3153 | Berzunți | Bacău | 4,7 ‰ |
| 3153 | Blăjani | Buzău | 4,7 ‰ |
| 3153 | Ruscova | Maramureș | 4,7 ‰ |
| 3156 | Neaua | Mureș | 4,6 ‰ |
| 3157 | Păltiniș | Botoșani | 4,3 ‰ |
| 3158 | Căpâlnița | Harghita | 4,2 ‰ |
| 3159 | Belin | Covasna | 4,1 ‰ |
| 3160 | Târșolț | Satu Mare | 3,8 ‰ |
| 3161 | Poienile de sub Munte | Maramureș | 3,6 ‰ |
| 3162 | Vârfu Câmpului | Botoșani | 3,4 ‰ |
| 3162 | Tăureni | Mureș | 3,4 ‰ |
Comparație între județe
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
- Ilfov52,2 ‰
- Timiș26,4 ‰
- Iași25,3 ‰
- București23,1 ‰
- Cluj22,3 ‰
- Brașov21,6 ‰
- Sibiu19,4 ‰
- Constanța19,2 ‰
- Vaslui19,0 ‰
- Giurgiu18,3 ‰
- Dolj17,6 ‰
- Bihor17,5 ‰
- Argeș16,8 ‰
- Dâmbovița16,8 ‰
- Gorj16,8 ‰
- Olt16,3 ‰
- Vrancea16,3 ‰
- Vâlcea16,2 ‰
- Arad16,2 ‰
- Mehedinți16,1 ‰
- Suceava16,0 ‰
- Ialomița15,5 ‰
- Buzău15,4 ‰
- Neamț15,3 ‰
- Prahova15,2 ‰
- Bacău15,1 ‰
- Călărași15,1 ‰
- Teleorman15,0 ‰
- Tulcea14,9 ‰
- Galați14,8 ‰
- Alba14,6 ‰
- Mureș14,3 ‰
- Sălaj14,1 ‰
- Caraș-Severin14,1 ‰
- Hunedoara13,9 ‰
- Maramureș13,5 ‰
- Botoșani13,3 ‰
- Satu Mare12,9 ‰
- Bistrița-Năsăud12,6 ‰
- Brăila11,9 ‰
- Harghita10,8 ‰
- Covasna10,2 ‰
Alte clasamente pe aceeași temă
Întrebări frecvente
Care localitate se află pe primul loc pentru „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”?
Bogdana ocupă primul loc la „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”, cu 282,2 ‰.
Care este mediana pentru „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”?
Mediana localităților clasate (total: 3.163) este 16,0 ‰.