Vârfu Câmpului: populație și statistici
Vârfu Câmpului are o populație de 11.892 (2026), pe o suprafață de 71,9 km², cu o densitate a populației de 165 loc./km². Se află pe locul 195 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +245,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 11.892
- 71,9 km²
- 165 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Botoșani după populație: Vârfu Câmpului ocupă locul 4 (număr de localități: 78).
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 0,8 în Vârfu Câmpului, față de o medie de 2,9 la 10 000 loc. în județul Botoșani și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 3,4 ‰ în Vârfu Câmpului, față de o medie de 13,3 ‰ în județul Botoșani și 18,5 ‰ la nivel național.
Vârfu Câmpului: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 33).
Vârfu Câmpului în cifre
Unde se află Vârfu Câmpului?
Populația din Vârfu Câmpului în timp
Populația localității Vârfu Câmpului a fost de 3.443 în 2016 și de 11.892 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 7.247 |
| 2022 | 9.331 |
| 2023 | 11.576 |
| 2024 | 12.268 |
| 2025 | 12.275 |
| 2026 | 11.892 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Botoșani pentru „Evoluția populației în 10 ani”.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.073.
- Cea mai apropiată localitate este Brăești, la 7,0 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Dorohoi (populație: 27.738), la 14 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vârfu Câmpului
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vârfu Câmpului | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 3,4 ‰ | 13,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.162 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 34,9 ‰ | 21,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 32 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 2,2 ‰ | 6,6 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 3.115 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 4,4 ‰ | 11,1 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.147 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vârfu Câmpului | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,17 ‰ | 1,50 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.420 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.981 | 200.320 | 10.177.161 | pe locul 979 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 166,6 ‰ | 442,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.161 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,1 m² | 47,1 m² | 50,3 m² | pe locul 1.956 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,76 ‰ | 2,01 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.322 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Vârfu Câmpului | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 6,6 ‰ | 21,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 3.101 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,76 ‰ | 1,54 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.739 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vârfu Câmpului | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 16 ‰ | 133 ‰ | 71 ‰ | pe locul 3.129 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,4% | 1,5% | 2,3% | pe locul 2.971 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Vârfu Câmpului | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,25 ‰ | 1,60 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.599 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,08 ‰ | 0,36 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.754 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,17 ‰ | 0,71 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.053 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vârfu Câmpului | Botoșani | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 24 ‰ | 130 ‰ | 91 ‰ | pe locul 3.133 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 0,8 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 3.116 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vârfu Câmpului
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor43 · 21,0%
- Transport și depozitare22 · 10,7%
- Construcții20 · 9,8%
- Industria prelucrătoare18 · 8,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice17 · 8,3%
- Activități administrative și servicii de suport16 · 7,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit15 · 7,3%
- Tranzacții imobiliare10 · 4,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor33 · 16,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor22 · 10,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte19 · 9,3%
- Lucrări speciale de construcții17 · 8,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi16 · 7,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe15 · 7,3%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management12 · 5,9%
- Construcții de clădiri11 · 5,4%
- Tranzacții imobiliare10 · 4,9%
- Activități de arhitectură și inginerie; activități de testări și analize tehnice10 · 4,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vârfu Câmpului?
Populația localității Vârfu Câmpului este de 11.892 (2026), pe locul 195 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vârfu Câmpului?
Vârfu Câmpului are o suprafață de 71,9 km², cu o densitate a populației de 165 loc./km².
Populația din Vârfu Câmpului crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vârfu Câmpului a trecut de la 3.443 la 11.892, adică o variație de +245,4%.
Unde se află Vârfu Câmpului?
Vârfu Câmpului se află în județul Botoșani. Latitudine 47,837, longitudine 26,343.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vârfu Câmpului?
În Vârfu Câmpului, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 0,8 la 10 000 loc. (2025), pe locul 3.116 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vârfu Câmpului?
În Vârfu Câmpului, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 3,4 ‰ (2025), pe locul 3.162 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Vârfu Câmpului?
Cele mai apropiate de Vârfu Câmpului sunt: Brăești (7,0 km), Zvoriștea (7,1 km), Văculești (9,1 km), Leorda (9,5 km), Hănțești (9,9 km).