Populație · 2025
Decese la 1 000 de locuitori: clasament pentru localități
Decese la 1 000 de locuitori: Călmățuiu ocupă primul loc, cu 40,2 ‰, iar Bărbulești ultimul loc, cu 2,4 ‰. Mediana localităților clasate (total: 3.163) este 13,0 ‰. Clasamentul cuprinde localități cu o populație de cel puțin 500.
Podium și primele 100
Rândul indicatMediana naționalăTreceți cursorul peste un rând, atingeți-l sau selectați-l de la tastatură pentru a vedea poziția sa pe scara națională.
| # | Localitate | Județ | Decese la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|
| 1 | Călmățuiu | Teleorman | 40,2 ‰ |
| 2 | Slobozia Mândra | Teleorman | 39,3 ‰ |
| 3 | Băla | Mureș | 37,4 ‰ |
| 4 | Colți | Buzău | 37,0 ‰ |
| 5 | Balaciu | Ialomița | 32,4 ‰ |
| 6 | Săceni | Teleorman | 31,8 ‰ |
| 7 | Balta | Mehedinți | 31,2 ‰ |
| 8 | Negrași | Argeș | 30,7 ‰ |
| 9 | Stoenești | Giurgiu | 30,0 ‰ |
| 10 | Didești | Teleorman | 29,8 ‰ |
| 11 | Boldești-Gradiștea | Prahova | 29,4 ‰ |
| 12 | Ulmu | Călărași | 29,3 ‰ |
| 12 | Ștefan cel Mare | Olt | 29,3 ‰ |
| 14 | Ciuperceni | Teleorman | 28,9 ‰ |
| 15 | Uda | Argeș | 28,8 ‰ |
| 15 | Leleasca | Olt | 28,8 ‰ |
| 17 | Hârsești | Argeș | 28,5 ‰ |
| 17 | Popești | Argeș | 28,5 ‰ |
| 17 | Husnicioara | Mehedinți | 28,5 ‰ |
| 20 | Gușoeni | Vâlcea | 28,4 ‰ |
| 21 | Balaci | Teleorman | 27,9 ‰ |
| 22 | Ciocârlia | Ialomița | 27,8 ‰ |
| 22 | Spineni | Olt | 27,8 ‰ |
| 24 | Pleșcuța | Arad | 27,5 ‰ |
| 25 | Mihăești | Olt | 27,4 ‰ |
| 25 | Botoroaga | Teleorman | 27,4 ‰ |
| 25 | Frumoasa | Teleorman | 27,4 ‰ |
| 28 | Daia | Giurgiu | 27,3 ‰ |
| 29 | Fântânele | Teleorman | 27,2 ‰ |
| 29 | Colelia | Ialomița | 27,2 ‰ |
| 31 | Bogdana | Teleorman | 27,1 ‰ |
| 32 | Întregalde | Alba | 27,0 ‰ |
| 32 | Oprișor | Mehedinți | 27,0 ‰ |
| 32 | Crângeni | Teleorman | 27,0 ‰ |
| 32 | Isvoarele | Giurgiu | 27,0 ‰ |
| 36 | Vâlcelele | Buzău | 26,9 ‰ |
| 37 | Odăile | Buzău | 26,8 ‰ |
| 37 | Bulzești | Dolj | 26,8 ‰ |
| 37 | Gălăteni | Teleorman | 26,8 ‰ |
| 37 | Talpa | Teleorman | 26,8 ‰ |
| 37 | C.A. Rosetti | Tulcea | 26,8 ‰ |
| 42 | Saelele | Teleorman | 26,7 ‰ |
| 43 | Izvoarele | Teleorman | 26,6 ‰ |
| 44 | Stolnici | Argeș | 26,5 ‰ |
| 45 | Troianul | Teleorman | 26,4 ‰ |
| 45 | Ghioroiu | Vâlcea | 26,4 ‰ |
| 47 | Segarcea-Vale | Teleorman | 26,3 ‰ |
| 48 | Măceșu de Jos | Dolj | 26,2 ‰ |
| 48 | Tătulești | Olt | 26,2 ‰ |
| 50 | Pesceana | Vâlcea | 26,1 ‰ |
| 51 | Murgești | Buzău | 26,0 ‰ |
| 51 | Cezieni | Olt | 26,0 ‰ |
| 53 | Seaca de Câmp | Dolj | 25,8 ‰ |
| 53 | Burjuc | Hunedoara | 25,8 ‰ |
| 53 | Blăgești | Vaslui | 25,8 ‰ |
| 56 | Dracea | Teleorman | 25,7 ‰ |
| 56 | Poienile Izei | Maramureș | 25,7 ‰ |
| 58 | Racovițeni | Buzău | 25,6 ‰ |
| 58 | Cioroiași | Dolj | 25,6 ‰ |
| 60 | Albești | Ialomița | 25,5 ‰ |
| 60 | Vânători | Mehedinți | 25,5 ‰ |
| 60 | Ruginoasa | Neamț | 25,5 ‰ |
| 60 | Letca | Sălaj | 25,5 ‰ |
| 64 | Dănciulești | Gorj | 25,4 ‰ |
| 64 | Șovarna | Mehedinți | 25,4 ‰ |
| 64 | Optași-Măgura | Olt | 25,4 ‰ |
| 67 | Cârna | Dolj | 25,3 ‰ |
| 67 | Ciorăști | Vrancea | 25,3 ‰ |
| 69 | Pădina | Mehedinți | 25,2 ‰ |
| 70 | Balșa | Hunedoara | 25,1 ‰ |
| 70 | Adâncata | Ialomița | 25,1 ‰ |
| 70 | Godeanu | Mehedinți | 25,1 ‰ |
| 70 | Cristolț | Sălaj | 25,1 ‰ |
| 70 | Amărăști | Vâlcea | 25,1 ‰ |
| 75 | Lăpușnicel | Caraș-Severin | 25,0 ‰ |
| 75 | Bârgăuani | Neamț | 25,0 ‰ |
| 77 | Mogoș | Alba | 24,9 ‰ |
| 77 | Călinești | Teleorman | 24,9 ‰ |
| 77 | Putineiu | Teleorman | 24,9 ‰ |
| 80 | Cărbunari | Caraș-Severin | 24,8 ‰ |
| 80 | Mehadica | Caraș-Severin | 24,8 ‰ |
| 80 | Cornești | Cluj | 24,8 ‰ |
| 83 | Gemenele | Brăila | 24,7 ‰ |
| 83 | Cozieni | Buzău | 24,7 ‰ |
| 83 | Icoana | Olt | 24,7 ‰ |
| 83 | Topana | Olt | 24,7 ‰ |
| 87 | Ignești | Arad | 24,6 ‰ |
| 87 | Dulcești | Neamț | 24,6 ‰ |
| 87 | Ghindăoani | Neamț | 24,6 ‰ |
| 87 | Râu Alb | Dâmbovița | 24,6 ‰ |
| 91 | Bobâlna | Cluj | 24,5 ‰ |
| 91 | Ostroveni | Dolj | 24,5 ‰ |
| 91 | Siliștea Crucii | Dolj | 24,5 ‰ |
| 94 | Hălmagiu | Arad | 24,4 ‰ |
| 94 | Poroina Mare | Mehedinți | 24,4 ‰ |
| 94 | Ianca | Olt | 24,4 ‰ |
| 94 | Ludoș | Sibiu | 24,4 ‰ |
| 94 | Toporu | Giurgiu | 24,4 ‰ |
| 94 | Uda-Clocociov | Teleorman | 24,4 ‰ |
| 100 | Morărești | Argeș | 24,3 ‰ |
Ultimele locuri din clasament
| # | Localitate | Județ | Decese la 1 000 de locuitori |
|---|---|---|---|
| 3147 | Gherța Mică | Satu Mare | 4,4 ‰ |
| 3150 | Florești | Cluj | 4,3 ‰ |
| 3150 | Chiajna | Ilfov | 4,3 ‰ |
| 3152 | Crizbav | Brașov | 4,2 ‰ |
| 3152 | Cojasca | Dâmbovița | 4,2 ‰ |
| 3152 | Giroc | Timiș | 4,2 ‰ |
| 3155 | Șelimbăr | Sibiu | 4,0 ‰ |
| 3155 | Vaslui | Vaslui | 4,0 ‰ |
| 3157 | Miroslava | Iași | 3,9 ‰ |
| 3157 | Dumbrăvița | Timiș | 3,9 ‰ |
| 3159 | Slobozia Bradului | Vrancea | 3,8 ‰ |
| 3160 | Moșnița Nouă | Timiș | 3,6 ‰ |
| 3161 | Știuca | Timiș | 3,5 ‰ |
| 3162 | Valea Lupului | Iași | 3,3 ‰ |
| 3163 | Bărbulești | Ialomița | 2,4 ‰ |
Comparație între județe
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
- Teleorman16,8 ‰
- Giurgiu14,3 ‰
- Brăila14,0 ‰
- Călărași13,6 ‰
- Olt13,3 ‰
- Buzău13,3 ‰
- Prahova12,9 ‰
- Hunedoara12,8 ‰
- Dolj12,8 ‰
- Ialomița12,8 ‰
- Mehedinți12,6 ‰
- Tulcea12,6 ‰
- Vâlcea12,3 ‰
- Caraș-Severin12,2 ‰
- Neamț12,0 ‰
- Dâmbovița11,9 ‰
- Argeș11,8 ‰
- Arad11,7 ‰
- Alba11,6 ‰
- Vrancea11,5 ‰
- Mureș11,5 ‰
- Sălaj11,4 ‰
- Bacău11,3 ‰
- Gorj11,1 ‰
- Botoșani11,1 ‰
- Bihor11,1 ‰
- Covasna11,0 ‰
- Harghita11,0 ‰
- Galați10,9 ‰
- Constanța10,7 ‰
- Maramureș10,5 ‰
- Satu Mare10,5 ‰
- Cluj10,3 ‰
- Vaslui9,9 ‰
- București9,6 ‰
- Suceava9,6 ‰
- Brașov9,5 ‰
- Sibiu9,5 ‰
- Bistrița-Năsăud9,4 ‰
- Timiș9,4 ‰
- Iași8,5 ‰
- Ilfov7,8 ‰
Alte clasamente pe aceeași temă
Întrebări frecvente
Care localitate se află pe primul loc pentru „Decese la 1 000 de locuitori”?
Călmățuiu ocupă primul loc la „Decese la 1 000 de locuitori”, cu 40,2 ‰.
Care este mediana pentru „Decese la 1 000 de locuitori”?
Mediana localităților clasate (total: 3.163) este 13,0 ‰.