Muntenii de Jos: populație și statistici
Muntenii de Jos are o populație de 5.896 (2026), pe o suprafață de 57,0 km², cu o densitate a populației de 104 loc./km². Se află pe locul 590 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +38,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.896
- 57,0 km²
- 104 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vaslui după populație: Muntenii de Jos ocupă locul 7 (număr de localități: 86).
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 106,5 ‰ în Muntenii de Jos, față de o medie de 19,0 ‰ în județul Vaslui și 18,5 ‰ la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 30 ‰ în Muntenii de Jos, față de o medie de 109 ‰ în județul Vaslui și 163 ‰ la nivel național.
Muntenii de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 101).
Muntenii de Jos în cifre
Unde se află Muntenii de Jos?
Populația din Muntenii de Jos în timp
Populația localității Muntenii de Jos a fost de 4.273 în 2016 și de 5.896 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.299 |
| 2022 | 4.303 |
| 2023 | 4.340 |
| 2024 | 4.478 |
| 2025 | 5.384 |
| 2026 | 5.896 |
Știați că?
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.979.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Vaslui (populație: 131.722), la 6,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru Muntenii de Jos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Muntenii de Jos | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 106,5 ‰ | 19,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 9 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,2 ‰ | 31,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 416 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,2 ‰ | 6,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 661 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,6 ‰ | 9,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.847 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Muntenii de Jos | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,92 km | 3,24 km | 7,67 km | pe locul 2.267 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.070 | 186.587 | 10.177.161 | pe locul 889 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 351,1 ‰ | 375,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.010 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 49,3 m² | 44,6 m² | 50,3 m² | pe locul 1.690 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Muntenii de Jos | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 7,04 km | 2,38 km | 6,17 km | pe locul 399 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 175 m³ | 1.771 m³ | 325.688 m³ | pe locul 707 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Muntenii de Jos | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 32,1 ‰ | 22,9 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.377 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,20 ‰ | 1,52 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.489 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Muntenii de Jos | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 150 ‰ | 114 ‰ | 71 ‰ | pe locul 589 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,8% | 3,1% | 2,3% | pe locul 2.620 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Muntenii de Jos | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,6 înnoptări | 0,2 | 0,4 | pe locul 464 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 299 ‰ | 145 ‰ | 200 ‰ | pe locul 521 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 10,9 ‰ | 3,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 715 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Muntenii de Jos | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 18,8 m³ | 20,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.864 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,00 km | 2,02 km | 4,05 km | pe locul 1.089 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Muntenii de Jos | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,17 ‰ | 1,20 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.750 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,17 ‰ | 0,29 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.708 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Muntenii de Jos | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 30 ‰ | 109 ‰ | 91 ‰ | pe locul 3.116 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,7 la 10 000 loc. | 2,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.808 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Muntenii de Jos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor126 · 20,1%
- Transport și depozitare77 · 12,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice65 · 10,4%
- Construcții58 · 9,3%
- Industria prelucrătoare54 · 8,6%
- Activități administrative și servicii de suport49 · 7,8%
- Hoteluri și restaurante47 · 7,5%
- Alte activități de servicii33 · 5,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor101 · 16,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor76 · 12,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte65 · 10,4%
- Lucrări speciale de construcții56 · 8,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi42 · 6,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație41 · 6,5%
- Construcții de clădiri35 · 5,6%
- Activități de arhitectură și inginerie; activități de testări și analize tehnice31 · 5,0%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice26 · 4,2%
- Repararea calculatoarelor și a bunurilor personale și casnice25 · 4,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Muntenii de Jos?
Populația localității Muntenii de Jos este de 5.896 (2026), pe locul 590 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Muntenii de Jos?
Muntenii de Jos are o suprafață de 57,0 km², cu o densitate a populației de 104 loc./km².
Populația din Muntenii de Jos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Muntenii de Jos a trecut de la 4.273 la 5.896, adică o variație de +38,0%.
Unde se află Muntenii de Jos?
Muntenii de Jos se află în județul Vaslui. Latitudine 46,603, longitudine 27,802.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Muntenii de Jos?
În Muntenii de Jos, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 106,5 ‰ (2025), pe locul 9 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Muntenii de Jos?
În Muntenii de Jos, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 30 ‰ (2025), pe locul 3.116 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Muntenii de Jos?
Cele mai apropiate de Muntenii de Jos sunt: Vaslui (6,8 km), Oltenești (7,4 km), Lipovăț (7,9 km), Deleni (8,7 km), Tanacu (8,7 km).