Șura Mare: populație și statistici
Șura Mare are o populație de 5.769 (2026), pe o suprafață de 74,8 km², cu o densitate a populației de 77,1 loc./km². Se află pe locul 604 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +26,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.769
- 74,8 km²
- 77 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Sibiu după populație: Șura Mare ocupă locul 11 (număr de localități: 64).
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 41,3 ‰ în Șura Mare, față de o medie de 19,4 ‰ în județul Sibiu și 18,5 ‰ la nivel național.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 6,59 ‰ în Șura Mare, față de o medie de 4,13 ‰ în județul Sibiu și 3,92 ‰ la nivel național.
Șura Mare: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 132).
Șura Mare în cifre
Unde se află Șura Mare?
Populația din Șura Mare în timp
Populația localității Șura Mare a fost de 4.570 în 2016 și de 5.769 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.092 |
| 2022 | 5.161 |
| 2023 | 5.281 |
| 2024 | 5.457 |
| 2025 | 5.628 |
| 2026 | 5.769 |
Știați că?
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.476.
- Cea mai apropiată localitate este Slimnic, la 9,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sibiu (populație: 160.228), la 9,9 km distanță.
Toți indicatorii pentru Șura Mare
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Șura Mare | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 41,3 ‰ | 19,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 106 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,4 ‰ | 18,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.268 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,8 ‰ | 7,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.599 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 6,8 ‰ | 9,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.060 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Șura Mare | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 4,52 km | 4,47 km | 7,67 km | pe locul 2.142 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 7,97 ‰ | 1,83 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 117 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.086 | 211.601 | 10.177.161 | pe locul 875 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 361,6 ‰ | 452,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.956 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 67,1 m² | 53,7 m² | 50,3 m² | pe locul 253 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 8,67 ‰ | 4,37 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 81 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Șura Mare | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 5,03 km | 4,10 km | 6,17 km | pe locul 625 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 298 m³ | 14.867 m³ | 325.688 m³ | pe locul 435 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Șura Mare | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 60,3 ‰ | 57,0 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 280 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 6,59 ‰ | 4,13 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 122 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Șura Mare | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 93 ‰ | 296 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.126 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,6% | 2,1% | 2,3% | pe locul 2.001 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Șura Mare | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,0 înnoptări | 2,3 | 0,4 | pe locul 342 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 805 ‰ | 1.507 ‰ | 200 ‰ | pe locul 265 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 15,8 ‰ | 33,0 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 562 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Șura Mare | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 35,2 m³ | 43,1 m³ | 27,2 m³ | pe locul 884 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,51 km | 3,82 km | 4,05 km | pe locul 749 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Șura Mare | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 3,54 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.192 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 0,68 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.040 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 1,16 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.513 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Șura Mare | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 83 ‰ | 177 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.917 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,7 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.808 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Șura Mare
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor176 · 19,1%
- Activități administrative și servicii de suport97 · 10,5%
- Transport și depozitare96 · 10,4%
- Construcții90 · 9,8%
- Industria prelucrătoare83 · 9,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice73 · 7,9%
- Alte activități de servicii56 · 6,1%
- Hoteluri și restaurante49 · 5,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor132 · 14,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor106 · 11,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte82 · 8,9%
- Lucrări speciale de construcții81 · 8,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi50 · 5,4%
- Construcții de clădiri48 · 5,2%
- Tranzacții imobiliare45 · 4,9%
- Activități de închiriere și leasing42 · 4,6%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi42 · 4,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație40 · 4,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Șura Mare?
Populația localității Șura Mare este de 5.769 (2026), pe locul 604 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Șura Mare?
Șura Mare are o suprafață de 74,8 km², cu o densitate a populației de 77 loc./km².
Populația din Șura Mare crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Șura Mare a trecut de la 4.570 la 5.769, adică o variație de +26,2%.
Unde se află Șura Mare?
Șura Mare se află în județul Sibiu. Latitudine 45,882, longitudine 24,201.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Șura Mare?
În Șura Mare, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 41,3 ‰ (2025), pe locul 106 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Șura Mare?
În Șura Mare, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 6,59 ‰ (2026), pe locul 122 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Care localități se învecinează cu Șura Mare?
Cele mai apropiate de Șura Mare sunt: Slimnic (9,3 km), Sibiu (9,9 km), Ocna Sibiului (10 km), Vurpăr (12 km), Șelimbăr (13 km).