Cisnădie: populație și statistici
Cisnădie are o populație de 27.484 (2026), pe o suprafață de 138,6 km², cu o densitate a populației de 198 loc./km². Se află pe locul 83 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +42,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 27.484
- 138,6 km²
- 198 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Sibiu după populație: Cisnădie ocupă locul 3 (număr de localități: 64).
Decese la 1 000 de locuitori: 6,1 ‰ în Cisnădie, față de o medie de 9,5 ‰ în județul Sibiu și 11,1 ‰ la nivel național.
Cisnădie: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 599).
Cisnădie în cifre
Unde se află Cisnădie?
Populația din Cisnădie în timp
Populația localității Cisnădie a fost de 19.347 în 2016 și de 27.484 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 24.422 |
| 2022 | 25.247 |
| 2023 | 25.936 |
| 2024 | 26.588 |
| 2025 | 27.066 |
| 2026 | 27.484 |
Știați că?
- „Locuințe existente”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 19.409.
- Densitatea populației sale este de 2,2 ori media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Sadu, la 3,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sibiu (populație: 160.228), la 9,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Cisnădie
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Cisnădie | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 34,7 ‰ | 19,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 151 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,8 ‰ | 18,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 590 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,5 ‰ | 7,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.256 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 6,1 ‰ | 9,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.100 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Cisnădie | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 2,20 km | 4,47 km | 7,67 km | pe locul 2.574 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,24 ‰ | 1,83 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 494 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 14.680 | 211.601 | 10.177.161 | pe locul 72 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 534,1 ‰ | 452,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.052 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 58,7 m² | 53,7 m² | 50,3 m² | pe locul 727 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 3,09 ‰ | 4,37 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 366 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Cisnădie | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 2,77 km | 4,10 km | 6,17 km | pe locul 853 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 388 m³ | 14.867 m³ | 325.688 m³ | pe locul 270 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Cisnădie | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 63,8 ‰ | 57,0 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 238 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,38 ‰ | 4,13 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 221 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Cisnădie | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 177 ‰ | 296 ‰ | 71 ‰ | pe locul 473 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,5% | 2,1% | 2,3% | pe locul 2.890 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Cisnădie | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,5 înnoptări | 2,3 | 0,4 | pe locul 523 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 234 ‰ | 1.507 ‰ | 200 ‰ | pe locul 591 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 17,3 ‰ | 33,0 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 530 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Cisnădie | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 42,0 m³ | 43,1 m³ | 27,2 m³ | pe locul 600 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,91 km | 3,82 km | 4,05 km | pe locul 1.359 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Cisnădie | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 1,42 ‰ | 3,54 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 337 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,33 ‰ | 0,68 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.137 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,40 ‰ | 1,16 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.339 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Cisnădie | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 75 ‰ | 177 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.249 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,2 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.489 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Cisnădie
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor824 · 17,0%
- Activități administrative și servicii de suport573 · 11,9%
- Activități profesionale, științifice și tehnice530 · 11,0%
- Transport și depozitare445 · 9,2%
- Construcții428 · 8,9%
- Industria prelucrătoare360 · 7,4%
- Tranzacții imobiliare337 · 7,0%
- Informații și comunicații295 · 6,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor599 · 12,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor475 · 9,8%
- Lucrări speciale de construcții380 · 7,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte353 · 7,3%
- Tranzacții imobiliare337 · 7,0%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi310 · 6,4%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management265 · 5,5%
- Construcții de clădiri259 · 5,4%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice249 · 5,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi218 · 4,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Cisnădie?
Populația localității Cisnădie este de 27.484 (2026), pe locul 83 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Cisnădie?
Cisnădie are o suprafață de 138,6 km², cu o densitate a populației de 198 loc./km².
Populația din Cisnădie crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Cisnădie a trecut de la 19.347 la 27.484, adică o variație de +42,1%.
Unde se află Cisnădie?
Cisnădie se află în județul Sibiu. Latitudine 45,713, longitudine 24,151.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Cisnădie?
În Cisnădie, „Locuințe existente” se situează la 14.680 (2025), pe locul 72 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cisnădie?
În Cisnădie, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 6,1 ‰ (2025), pe locul 3.100 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Cisnădie?
Cele mai apropiate de Cisnădie sunt: Sadu (3,8 km), Rășinari (6,6 km), Șelimbăr (7,1 km), Poplaca (8,7 km), Sibiu (9,7 km).