Chiuza: populație și statistici
Chiuza are o populație de 2.229 (2026), pe o suprafață de 43,9 km², cu o densitate a populației de 50,8 loc./km². Se află pe locul 2.138 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa este stabilă: +0,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.229
- 43,9 km²
- 51 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bistrița-Năsăud după populație: Chiuza ocupă locul 47 (număr de localități: 62).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 70,9 m² în Chiuza, față de o medie de 58,8 m² în județul Bistrița-Năsăud și 51,1 m² la nivel național.
Decese la 1 000 de locuitori: 7,2 ‰ în Chiuza, față de o medie de 9,4 ‰ în județul Bistrița-Năsăud și 11,1 ‰ la nivel național.
Chiuza: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 31).
Chiuza în cifre
Unde se află Chiuza?
Populația din Chiuza în timp
Populația localității Chiuza a fost de 2.223 în 2016 și de 2.229 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.201 |
| 2022 | 2.201 |
| 2023 | 2.182 |
| 2024 | 2.201 |
| 2025 | 2.227 |
| 2026 | 2.229 |
Știați că?
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.150.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Nimigea (populație: 5.289), la 4,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Chiuza
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Chiuza | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,9 ‰ | 12,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.068 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,5 ‰ | 14,7 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.528 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,3 ‰ | 8,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.881 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 7,2 ‰ | 9,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.025 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Chiuza | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,22 km | 5,45 km | 7,67 km | pe locul 1.472 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 4,04 ‰ | 2,26 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 360 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.075 | 149.945 | 10.177.161 | pe locul 2.305 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 482,3 ‰ | 465,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.618 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 70,9 m² | 58,8 m² | 50,3 m² | pe locul 139 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 3,59 ‰ | 3,83 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 299 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Chiuza | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 161 m³ | 4.414 m³ | 325.688 m³ | pe locul 746 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Chiuza | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 45,3 ‰ | 50,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 659 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,49 ‰ | 3,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 375 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Chiuza | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 122 ‰ | 215 ‰ | 71 ‰ | pe locul 777 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,6% | 1,9% | 2,3% | pe locul 1.422 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Chiuza | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,3 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 658 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 139 ‰ | 429 ‰ | 200 ‰ | pe locul 723 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 10,8 ‰ | 18,3 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 718 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Chiuza | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 29,2 m³ | 31,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.177 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 12,20 km | 4,22 km | 4,05 km | pe locul 97 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Chiuza | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,45 ‰ | 1,67 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.709 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,45 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.452 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,45 ‰ | 0,74 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.167 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Chiuza | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 70 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.463 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.057 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Chiuza
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor45 · 20,5%
- Transport și depozitare32 · 14,5%
- Construcții31 · 14,1%
- Activități administrative și servicii de suport18 · 8,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit15 · 6,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice14 · 6,4%
- Industria prelucrătoare13 · 5,9%
- Hoteluri și restaurante12 · 5,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor31 · 14,1%
- Lucrări speciale de construcții27 · 12,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte25 · 11,4%
- Construcții de clădiri23 · 10,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor21 · 9,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi15 · 6,8%
- Lucrări de geniu civil12 · 5,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație11 · 5,0%
- Activități de închiriere și leasing10 · 4,5%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe9 · 4,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Chiuza?
Populația localității Chiuza este de 2.229 (2026), pe locul 2.138 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Chiuza?
Chiuza are o suprafață de 43,9 km², cu o densitate a populației de 51 loc./km².
Populația din Chiuza crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Chiuza a trecut de la 2.223 la 2.229, adică o variație de +0,3%.
Unde se află Chiuza?
Chiuza se află în județul Bistrița-Năsăud. Latitudine 47,240, longitudine 24,249.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Chiuza?
În Chiuza, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 70,9 m² (2025), pe locul 139 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Chiuza?
În Chiuza, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 7,2 ‰ (2025), pe locul 3.025 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Chiuza?
Cele mai apropiate de Chiuza sunt: Nimigea (4,2 km), Beclean (8,5 km), Spermezeu (8,7 km), Căianu Mic (10 km), Șintereag (11 km).