Zagra: populație și statistici
Zagra are o populație de 3.378 (2026), pe o suprafață de 151,2 km², cu o densitate a populației de 22,3 loc./km². Se află pe locul 1.352 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.378
- 151,2 km²
- 22 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bistrița-Năsăud după populație: Zagra ocupă locul 27 (număr de localități: 62).
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 0,3 m³ în Zagra, față de o medie de 31,0 m³ în județul Bistrița-Năsăud și 39,9 m³ la nivel național.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 12,7 ‰ în Zagra, față de o medie de 8,5 ‰ în județul Bistrița-Năsăud și 6,7 ‰ la nivel național.
Zagra: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 25).
Zagra în cifre
Unde se află Zagra?
Populația din Zagra în timp
Populația localității Zagra a fost de 3.608 în 2016 și de 3.378 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.429 |
| 2022 | 3.407 |
| 2023 | 3.388 |
| 2024 | 3.376 |
| 2025 | 3.349 |
| 2026 | 3.378 |
Știați că?
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 21.182.
- Densitatea populației sale este de 4,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Runcu Salvei, la 6,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Telciu (populație: 5.706), la 14 km distanță.
Toți indicatorii pentru Zagra
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Zagra | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,9 ‰ | 12,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.068 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,1 ‰ | 14,7 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.009 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 12,7 ‰ | 8,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 135 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,9 ‰ | 9,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.788 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Zagra | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 2,25 km | 5,45 km | 7,67 km | pe locul 2.567 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,59 ‰ | 2,26 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.069 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.595 | 149.945 | 10.177.161 | pe locul 1.398 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 472,2 ‰ | 465,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.743 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 65,8 m² | 58,8 m² | 50,3 m² | pe locul 291 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Zagra | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 21,3 ‰ | 50,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.321 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,48 ‰ | 3,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.166 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Zagra | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 29 ‰ | 215 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.958 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,1% | 1,9% | 2,3% | pe locul 888 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Zagra | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 28 ‰ | 429 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.049 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 3,0 ‰ | 18,3 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.220 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Zagra | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 0,3 m³ | 31,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.651 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,69 km | 4,22 km | 4,05 km | pe locul 1.172 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Zagra | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 1,67 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.423 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.311 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,89 ‰ | 0,74 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 323 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Zagra | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 116 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 801 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,0 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.916 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Zagra
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor36 · 24,2%
- Transport și depozitare27 · 18,1%
- Industria prelucrătoare16 · 10,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit13 · 8,7%
- Construcții12 · 8,1%
- Hoteluri și restaurante12 · 8,1%
- Activități administrative și servicii de suport10 · 6,7%
- Alte activități de servicii8 · 5,4%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte25 · 16,8%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor23 · 15,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor21 · 14,1%
- Fabricarea produselor alimentare12 · 8,1%
- Lucrări speciale de construcții12 · 8,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație11 · 7,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi10 · 6,7%
- Silvicultură și exploatare forestieră8 · 5,4%
- Fabricarea produselor textile8 · 5,4%
- Construcții de clădiri8 · 5,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Zagra?
Populația localității Zagra este de 3.378 (2026), pe locul 1.352 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Zagra?
Zagra are o suprafață de 151,2 km², cu o densitate a populației de 22 loc./km².
Populația din Zagra crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Zagra a trecut de la 3.608 la 3.378, adică o variație de −6,4%.
Unde se află Zagra?
Zagra se află în județul Bistrița-Năsăud. Latitudine 47,402, longitudine 24,266.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Zagra?
În Zagra, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 0,3 m³ (2025), pe locul 2.651 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Zagra?
În Zagra, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 12,7 ‰ (2025), pe locul 135 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Care localități se învecinează cu Zagra?
Cele mai apropiate de Zagra sunt: Runcu Salvei (6,3 km), Târlișua (9,4 km), Salva (11 km), Coșbuc (11 km), Spermezeu (14 km).